Bułka i spółka. Rzecz o zdrowym jedzeniu

Autor: Maria Mazur, Aleksandra Ulatowska
Ilustrator: Marta Tęcza
Wydawnictwo:  Multico
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2017
Liczba stron: 120
ISBN:   978-83-7763-371-7

Opis

Nie ma się co łudzić – nasze dzieci w większości nie mają wystarczającej wiedzy o zdrowym żywieniu i brak im odpowiednich nawyków. Dlatego prócz dawania osobistego przykładu i informacji, jakie zdobędą w szkole, warto zadbać o ciekawą literaturę.

Książka Bułka i spółka. Rzecz o zdrowym jedzeniu ma układ klasyczny. Zaczyna się od aktualnej piramidy żywieniowej, potem omówione są poszczególne grupy produktów i ich właściwości oraz znaczenie w naszej diecie, sposoby przechowywania. Na końcu znajdują się przepisy na zdrowe alternatywy dziecięcych przysmaków np. frytki z selera, “orzeszki” z ciecierzycy, domowe masło orzechowe czy musli.

 

Taki sposób przekazania wiadomości może zaciekawić młodego czytelnika za sprawą głównego bohatera – Zdrowomira, który daje dziecku konkretne rady, jak np: nie pij słodkich napojów gazowanych, zawsze myj owoce przed jedzeniem.

 

Oczywiście, by “kupić” młodego czytelnika autorki odwołują się do jego zainteresowań pokazując, że istnieją aplikacje na telefon pomagające kontrolować ilość wypijanej wody.

 

W książce omówiono bardzo dużo produktów, nie pomijając tych mniej znanych, często zapomnianych, jak topinambur czy skorzonera. Cenne są rady dotyczące właściwego czytania etykiet, sprawdzania, czy produkt jest świeży i nadaje się do zjedzenia. Podczas prezentacji tych mniej zdrowych produktów (np. kiełbasy), autorki uczulają, na co zwracać uwagę, by wybrać tę najlepszą.

Młody czytelnik znajdzie podpowiedzi, z czego zrobić zdrową kanapkę czy po co sięgnąć, gdy ma się ochotę na coś słodkiego.

 

 

Zakres wiadomości jest dość szeroki i przyznam, że sama znalazłam tam parę informacji dotąd niespecjalnie mi znanych. Czytelnik może dostrzec, jakie bogactwo smaków może spotkać w kuchni, a że omawiane są produkty zdrowe może to stanowić zachętę do porzucenia gotowej, przetworzonej żywności na rzecz kasz, warzyw, ziół, owoców.

 

Niestety, do książki wdarły się pewne błędy – jak na przykład zły opis klasyfikacji jajek. Mimo to warto podsunąć ją dziecku, jeśli chcemy, by bardziej świadomie wybierało składniki swojej diety.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Bułka i spółka. Rzecz o zdrowym jedzeniu”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.