Opis
Ile mrówek jest w mrowisku?
Dlaczego koty mruczą? Czemu psy machają ogonem? Dlaczego żyrafa ma długą szyję, a wielbłąd garb? Które zwierzę śpi najkrócej? Dlaczego gęsi chodzą gęsiego? Gdzie motyle spędzają zimę?
I to by wystarczyło – sam wstęp zamiast recenzji. Bo przecież kiedy spojrzy się na powyższe pytania, od razu wiadomo, że książka, w której znajdziemy na nie odpowiedzi, musi być fascynująca!
I tak jest w istocie. Dorota Sumińska, weterynarz z wykształcenia i pasji, autorka dwutomowej opowieści o jeżu Jerzyku (a także kilku książek dla dorosłych), po raz kolejny zaprasza dzieci do zaskakującego, cudownego, choć bardzo realistycznego świata natury.
Tym razem jej opowieść o zwierzakach nie jest fabularyzowana. Na książkę Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt składają się dziesiątki pytań i krótkich odpowiedzi. A mimo to od lektury trudno się oderwać! Bo publikacja nie przypomina szkolnego leksykonu – napisana została w sposób rzetelny, ale też przystępny, trochę tak, jakby narratorem była czytająca książkę mama (świadczą o tym zdania typu: twoje geny pochodzą ode mnie i od taty). W dodatku większość zagadek, nawet jeśli nigdy sami ich nie postawiliśmy, naprawdę intryguje. No bo kto nie chciałby się dowiedzieć, dlaczego zebry mają paski i czy drzewo czuje ból? Czemu żaba jest mokra, a kwiaty kolorowe? Po co sarnie biała plama na pupie, a nosorożcowi róg? Albo ile mrówek żyje w mrowisku?
W książce pojawiają się też niezwykle trudne pytania – dlaczego ludzie i zwierzęta chorują? Dlaczego ludzie i zwierzęta umierają?Autorka odważnie się z nimi mierząc, nie przywołuje tu jednak argumentów filozoficznych czy teologicznych. Jej odpowiedzi są raczej „biologiczne”. A choć rzeczowe i przemyślane, w wypadku śmierci – mimo że nad publikacją czuwał psycholog dziecięcy – mogą okazać się niewystarczające. Na szczęście rodzic sam może uzupełnić te wyjaśnienia – zgodnie z własnym systemem wartości.
Dlaczego warto zaproponować dzieciom tę lekturę? Bo przypomina o niezwykłości natury, do której wielu z nas przywykło. Bo wzmacnia naturalną dziecięcą ciekawość świata. Bo wiele możemy się z niej dowiedzieć.
Bo napisana została przez fachowca, z szacunkiem i miłością do zwierząt.
Andrzej –
Mnóstwo szczegółów, rozmaite ilustracje, dopiski w ramkach? Nie w przypadku tej pozycji! Młodsi odbiorcy lubiący zwierzęta będą usatysfakcjonowani. Książka przyciąga uwagę wieloma aspektami – podobać się może bezpośrednie zwracanie do czytelnika, nawiązanie z nim bardzo bliskiego kontaktu. Wyjaśnienia są klarowne, odwołują się do skojarzeń i spraw znanych młodym osobom. Tematy są interesujące – gdy je zapamiętamy, możemy na zasadzie ciekawostek dzielić się nimi z bliskimi. Podobają się też metaforyczne ilustracje. Taka sfabularyzowana wiedza potrafi lepiej i na dłużej zapaść w pamięć!