Europa. Podróże małe i duże

Miejsce i rok wydania: Bielsko-Biała 2016
ISBN: 978-83-8057-056-6

Wyruszamy w świat!

Chcielibyście pokazać dzieciom świat? Poznawać z nimi kolejne kraje, zwiedzając bliższe i dalsze zakątki Europy?

Oczywiście nic nie zastąpi realnych wojaży. Ale jeśli jeszcze nie pakujecie walizek, możecie odczuć przedsmak podróży (lub chociaż zapewnić sobie jej namiastkę), sięgając po dużą, kartonową publikację Wydawnictwa Debit – Europa. Podróże małe i duże.

Uważajcie tylko, by nie dać się zwieść tytułowi! Dzięki lekturze nie wyprawimy się bowiem do wszystkich europejskich krajów. Ale wystarczy uważnie przeczytać podtytuł oraz obejrzeć zamieszczoną na końcu mapę (sugerującą, że połowa Polski znajduje się już poza Europą…), by poznać pełną listę odwiedzanych wraz z Guido Wandrey’em państw. Są to: Holandia, Anglia, Włochy, Austria, Francja, Hiszpania i Niemcy.

Ale i tu trzeba pamiętać, że – podobnie jak w przypadku rzeczywistych podróży – nie poznamy całego bogactwa kulturalnego czy krajobrazowego zwiedzanych państw. Każde z nich jest bowiem reprezentowane przez jedno tylko miasto (niekoniecznie swoją stolicę), a to z kolei – przez jedno wybrane miejsce. To jednak wystarcza, by za pomocą szczegółowych ilustracji i krótkich opisów przedstawić charakterystyczne elementy danego kraju.

I tak najmłodsi dowiadują się m.in., że w Amsterdamie kwitnie handel tulipanami i… serami, transportowymi licznymi kanałami (po których kursują też tramwaje wodne!). Na ulicach spotkać można wielu rowerzystów oraz malarzy, podtrzymujących tradycje swych wielkich poprzedników – słynnych holenderskich artystów. W Wenecji również można odbyć wodną podróż (np. romantyczną gondolą), podziwiać liczne zabytki architektonicznie, a także skosztować pizzy czy słynnych włoskich lodów. Natomiast mieszkańcy Londynu są – przynajmniej według ilustratora – tak przyzwyczajeni do często padającego deszczu, że… nawet go nie zauważają. Nie przeszkadza im on w spokojnym spacerowaniu, karmieniu gołębi czy przeglądaniu mapy. Spośród narysowanego tłumu zaledwie pięć osób decyduje się w ogóle na rozłożenie parasola.

Oczywiście słoneczne Włochy czy deszczowa Anglia to jeszcze nie wszystko, co czeka na czytelników! Wraz z rodziną Zwiedzalskich, której członków można odnaleźć na każdej z ilustracji, odwiedzimy jeszcze Wiedeń, Paryż, Barcelonę i mały niemiecki Rothenburg. I choć autor prezentuje je dość fragmentarycznie, nie serwując zbyt znaczącej liczby faktów czy ciekawostek, to mali czytelnicy, poznając typowe elementy poszczególnych miast zachodniej Europy, mają duże szanse, by złapać bakcyla – bakcyla ciekawości świata.

Napisz pierwszą opinię o „Europa. Podróże małe i duże”