Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice

Autor: Joanna Kończak
Ilustrator: Karolina Matyjaszkowicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 144
ISBN: 978-83-10-13313-7

Wiele je różni, ale łączy jedno: nie dały sobie wmówić, że coś jest niemożliwe. Odkryj losy nadzwy¬czajnych dziewcząt i kobiet, które odwagą, determinacją czy wiedzą zapisały się w historii, a przy okazji poznaj intrygujące fakty dotyczące świata.
Jak działała maszyna różnicowa, a Ada Lovelace została pierwszą programistką, choć nie wymyślono jeszcze komputera? Komu zawdzięczamy skalę Apgar, przedszkola Montessori, małą czarną sukienkę, odkrycie ciemnej materii, wynalezienie papierowych filtrów do kawy, wi-fi i wycieraczek samochodowych? Jak kobiety przyczyniły się do lotów w kosmos, walczyły o prawa wyborcze i od kiedy wolno im startować w nowożytnych olimpiadach? Kto był pierwszą reżyserką, a kto zdobywczynią Mount Everestu?
Przedstawiamy 35 inspirujących bohaterek, a opowieściom o nich towarzyszą fascynujące ciekawostki dotyczące różnych krajów i dziedzin. Wyjątkową formę każdej stronie nadają malarskie ilustracje Karoliny Matyjaszkowicz.
(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Modny ostatnio temat niepospolitych kobiet, postanowiła poruszyć też Joanna Kończak. Jej opowieści są zawierają całkiem sporo faktów, a do tego przedstawiają nie tylko losy wybranej postaci, ale również innych reprezentantek danej dziedziny. Młodzi czytelnicy poznają więc zarówno fascynujące bohaterki, jak też zdobywają podstawową wiedzę na temat kultur ich pochodzenia, zawodów, towarzyszek, naśladowczyń. Takie ukontekstowione opisy mają ogromną wartość. Bo przecież nie każdy wie, czym zajmuje się prymatolożka, sufrażystka czy paleontolożka, prawda? Albo czego dokładnie dokonały „bohaterka wojenna” i „działaczka maoryska”.

Kobiety Joanny Kończak to niezwykły panteon postaci, w dodatku zaprezentowanych w sposób przemyślany i chronologiczny (zgodnie z datami narodzin). Nic dziwnego, że każda z przedstawionych tu historii poszerza horyzonty, zachęca do działania. Do tego wzbudza podziw, bo:

Tych bohaterek nie ograniczało przekonanie, że wszystko ma pozostać takie jak zawsze. I gdyby nie upór, z którym toczyły swoje walki, świat wyglądałby zupełnie inaczej.

Książka wydana z dbałością o każdy szczegół, należy do nielicznych dziś publikacji, które naprawdę warte są swojej okładkowej ceny.

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu 10 powodów, by jechać na Targi.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.