Kosmiczne święta

Autor: Ingelin Angerborn
Ilustrator: Per Gustavsson
Tłumacz: Marta Wallin
Wydawnictwo: Zakamarki
Miejsce i rok wydania: Poznań 2018
Liczba stron: 100
ISBN: 978-83-7776-172-4

Kosmiczna opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!

Rutka chciałaby dostać pod choinkę przyjaciela. Pytanie tylko, czy Mikołaj spełnia takie prośby? Rutka ma wątpliwości. Jednak pewnego dnia ni stąd, ni zowąd w domu Rutki ktoś się pojawia. Ktoś, kto na obiad najchętniej wcina gwoździe. Ktoś, kto potrafi być niewidzialny. Ktoś, kto się zgubił i tęskni do domu.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

W tego typu książkach, oprócz podziału na 24 rozdziały, ważne są pewne oczywiste motywy: oczekiwanie na coś, jakaś zmiana zachodząca w bohaterach, pewien rodzaj drogi do przebycia.
Rutka czuje się samotna, bo przyjaciółka wyprowadziła się daleko. Marzy, by w jej życiu znowu była jakaś bliska osoba. Pewnego dnia w domu pojawia się jakiś tajemniczy gość. Najpierw pozostawia tylko ślady swojej obecności, by w końcu objawić się jako… przybysz z obcej planety. Problem polega na tym, że na Ziemi pojawił się przypadkiem, tęskni za rodzicami i chciałby wrócić do siebie. Czy bohaterce uda się pomóc Kosmie i doprowadzić do powrotu do rodziny? Można powiedzieć, że pomysł, by w książce adwentowej pojawił się ufoludek jest dość specyficzny. A jednak jest ona przepełniona treściami, jakich szukamy w tym okresie oczekiwania. I nie to wynika jedynie z opisu rytuałów (zapalanie świec adwentowych, pieczenie pierników, pochód św. Łucji), ale faktu, że na końcu spełnia się świąteczne marzenie bohaterki – dzięki Kosmie zdobywa prawdziwego przyjaciela, a jest nim Samir – niepełnosprawny kolega z klasy. Warto tutaj zwrócić uwagę na doskonały sposób, w jaki autorka pokazuje, że nawet jeśli innego wyznania i na wózku – jest to zupełnie normalny chłopiec.
Kolejny istotną kwestią jest pokazanie, że każdy ma swoją własną tradycję świąteczną i ona jest bardzo ważna dla naszej tożsamości, a każda tak samo – niezależnie od tego, jak przebiega i jakie jest jej znaczenie.

Recenzja stanowi fragment tekstu:

IDEALNY KALENDARZ ADWENTOWY CZ. 2.

 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Kosmiczne święta”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może spodoba się również…