Matka Polka

Autor: Zuzanna Orlińska
Ilustrator: Mikołaj Kamler
Wydawnictwo: Literatura
Miejsce i rok wydania: Łódź 2017
Liczba stron: 144
ISBN: 978-83-7672-522-2

Matka Polka wpisuje się na listę matek niepokornych, z charakterem, własnym zdaniem, mocą. Ma w sobie przebojowość mamuśki Tsatsiki, ma opiekuńczość mamy z Dzieci z Bullerbyn, jest na swój sposób wolna jak mamusia Muminka. Potrafi wiele, a nawet troszkę więcej – jak tytułowa bohaterka Naszej mamy czarodziejki nieobce są jej czary i nieoczywiste rozwiązania. Czasem potrzebuje opieki i wsparcia Polka – a ponieważ syn wiele umie (w dużej mierze dzięki niej), potrafi jej pomóc, kiedy moc na moment ją opuszcza.

Razem z Polkiem i jego matką przeżyjecie niezapomniane chwile na pirackim statku, odwiedzicie ogry w grze komputerowej, zanurzycie się w agresywnym świecie telewizyjnej reklamy. Ten bardzo aktualny, przez podejmowane tematy i rys głównych bohaterów, zbiór opowiadań nawiązuje charakterem do powieści przygodowo-awanturniczych dla chłopców. W emocjonujący świat przygód autorka umiejętnie wplata jednak delikatność, i wrażliwość, i ciepło, tak potrzebne dzisiejszym synom i ich bohaterskim, przebojowym matkom.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Tytuł intryguje. Budzi oczywiste skojarzenia (skonfrontowane z mocnym i zdecydowanym gestem głównej bohaterki na okładce). I trochę myli.

Bo nie mamy do czynienia ani ze stereotypową „matką Polką”, ani z ironiczną, całkiem lekką opowieścią.

Matka Apolinarego (czyli Polka) stanowi absolutne zaprzeczenie wizji prowadzącej dom rodzicielki, dla której priorytetem są Czystość, Porządek i Dobry Obiad. Jest kobietą z fantazją, mocną, zdecydowaną i niepospolitą (dlatego niektórzy uważają ją za dziwną). Trochę przypomina Idę Borejko. A przynajmniej jej dojrzalszą wersję.

Nic dziwnego, że Polek darzy swą matkę autentycznym podziwem. Czy mogłoby być inaczej skoro okazało się, że potrafi ona znaleźć porozumienie z potworami z gier komputerowych? Że świetnie sobie radzi jako dowódca w czasie bitwy z piratami i umie nawet przezwyciężyć telestrzygi reklamowe?

Ale czy może wszystko? Nie (i nie chodzi tu tylko o brak umiejętności kulinarnych). Jest siła, której nie potrafi przezwyciężyć, wobec której nawet ona staje bezradna.

Książka Zuzanny Orlińskiej – podobnie jak tytułowa bohaterka – wydaje się nieoczywista. Zaskakuje – i to po wielokroć. Po pierwsze: płynnym przechodzeniem ze świata realnego do fantazji. Po drugie: siłą emocji (przede wszystkim strachu), jakie wzbudzają fikcyjne przygody – m.in. w świecie reklam czy w domu tajemniczej staruszki. Po trzecie: wagą podejmowanych tematów. Orlińska, bez dydaktyzmu, ale dość jednoznacznie, pokazuje negatywny stosunek wobec gier-strzelanek, dziecięcego hejterstwa (to było słabe) czy reklamowego świata idealnego. Pisze też o budzącej lęk śmierci.

To wszystko czyni Matkę Polka książką – inspiratorką. Zdecydowanie wartą przedyskutowania.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Matka Polka”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.