Przejścia nie ma!

Autor:  Isabel Minhós Martinsstrong
 Ilustrator: Bernardo P. Carvalho
Tłumaczenie: Tomasz Pindel
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2017
Liczba stron: 32
ISBN: 978-83-65341-61-7

Pełna buntowniczego humoru opowieść o władzy i nieposłuszeństwie.

Był sobie raz generał, który chciał zostać bohaterem. Żeby zostać bohaterem, trzeba zrobić coś ważnego albo odważnego, albo… No, jest wiele sposobów. Generał uznał, że najłatwiej będzie po prostu pojawić się w książce. Dlatego zarządził, że prawa strona ma być zawsze pusta, żeby mógł przejść do historii, kiedy tylko zechce!
I wtedy się zaczęło…

Książka Przejścia nie ma! została nagrodzona Prémio Nacional de Banda Desenhada 2015 za ilustracje i zdobyła Deutscher Jugendliteraturpreis 2017.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Do klasyki trudno zaliczyć stosunkowo nową książkę Isabel Minhos Martins oraz Bernarda P. Rarvacho, której portugalski oryginał ukazał się zaledwie 3 lata temu. Chyba że za klasyczny uznamy poruszany przez nią temat – pragnienie przejścia do historii, dyktaturę, bunt. Z łatwością można tu jednak dostrzec drugie dno opowieści. Opowieści głównie obrazkowo-komiksowej, ale też od początku do końca oryginalnej i dość zaskakującej. Choćby dlatego, że sporo tu całkiem białych stron (które trzeba uznać raczej za znaczącą część opowieści, a nie marnotrawstwo), przedstawiona na kolejnych rozkładówkach historia jest dość dynamiczna i – co najciekawsze – jej bohaterowie są świadomi swej literackości.

Trzeba przy tym zauważyć, że choć charakterystyczne postacie nie wzbudzają estetycznych zachwytów, są dość karykaturalne, to ich wygląd, a przede wszystkim nochale (napisać „nosy” byłoby nieścisłością) mogą wywoływać rozbawienie i pomagają nabrać dystansu do przedstawionej fabuły. Dzięki temu łatwiej otworzyć się na jej metaforyczny sens i pomyśleć o tych, którzy za wszelką cenę chcą przejść do Historii.

I o tych, którzy przechodzą do niej mimochodem.

Karolina Mucha

(recenzja stanowi fragment tekstu Klasyka nie tylko na święta)

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Przejścia nie ma!”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.