Święta królowa Jadwiga

Autor i ilustrator: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Miejsce i rok wydania: Poznań 2020
Liczba stron: 48
ISBN: 9788380650411

Oto historia dziewczynki, od której niewiele oczekiwano – była najmłodsza w rodzinie i urodziła się w czasach, kiedy do ważnych zadań przygotowywano wyłącznie chłopców. Tymczasem ona została… królem! I to mając zaledwie 12 lat! Jak to się stało? I jakim królem była Jadwiga? Przeczytajcie i przekonajcie się.
Zapraszamy do miłej i pożytecznej lektury. Ze świętymi – zapewnia Eliza Piotrowska, autorka książki – też można się pośmiać, a przy okazji brać z nich przykład. Dla dzieci od 5 do 10 lat.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Nie łatwo być królową. Ani królem.

Zwłaszcza, gdy jest się małą dziewczynką.

Do dźwigania takiego ciężaru odpowiedzialności i powinności potrzeba wielkiej siły – zwłaszcza psychicznej. By korona nie przygniotła całkowicie poczucia wolności, bez którego trudno podejmować dobre, mądre i dalekosiężne decyzje.

Co decyduje o tym, kto takiemu wyzwaniu podoła? Wiek? Wykształcenie? Życiowe doświadczenie? Wsparcie otoczenia?

Szukając odpowiedzi warto sięgnąć po „Świętą królową Jadwigę” najnowszą część serii „Święci-Uśmiechnięci”. Jej autorka, Eliza Piotrowska, i tym razem – jak zawsze – skupia się nie tylko na przedstawieniu pewnych faktów biograficznych, ale przede wszystkim na poszukiwaniu klucza do zrozumienia postaci bohaterki.

Jak zrozumieć świętą Jadwigę – niby powszechnie znaną (bo przecież poświęca się jej całą lekcję historii!), a jednak tajemniczą? Jak wczuć się w sytuację małej dziewczynki, niechętnie przyjętej przez pragnącego syna ojca, a później wywożonej na dwory obcych państw? W tej postaci kryje się sporo dramatyzmu, może też smutku samotności. A jej życie trwało wyjątkowo krótko.

Czy można ją więc uznać za świętą-uśmiechniętą?

Tak – jeśli za uśmiech uznamy też skierowanie swojej uwagi na innych, podjęcie troski i starań, by żyło im się coraz lepiej.

W tym ujęciu uśmiech Jadwigi wciąż można zobaczyć.

Karolina Mucha

 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Święta królowa Jadwiga”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.