By zwyciężył cały las

By zwyciężył cały las


Słowa pełne złości i gniewu. Wzajemne oskarżenia. Kłótnie. Spory – w telewizji, w domach, w kolejkach. Hejt w internecie.

Czy to niezbędne elementy wyborów?

Być może – tak. Pragnienie władzy, adrenalina płynąca z rywalizacji, pieniądze inwestowane w kampanię stanowią motywację do podejmowania nie zawsze czystej gry. Więc pewnie trzeba raczej zadać inne pytanie.

Po co to wszystko?

Sens i zasady przeprowadzania wyborów w świetny sposób wyjaśnia książka Głosuj na prezydenta! Kogo wybiorą zwierzęta?

Już na samym początku autorzy krótko i obrazowo pokazują, do czego prowadzić mogą rządy monarchy absolutnego: Lew odwrócił bieg rzeki po to, żeby przed swoją kryjówką zbudować basen. Oczywiście basen przeznaczony był tylko dla wybranych, za to konsekwencje jego budowy ponieśli wszyscy: zwierzętom zaczęło brakować wody do picia. Oburzone, zorganizowały manifestację i postanowiły, że odtąd same chcą wybierać swojego władcę.

Gdy tylko ustalono zasady przeprowadzania wyborów, wystartowała kampania.

Lew, kobra, małpa i leniwiec sformułowali własne wizje rządów, rozpoczęli organizację wieców, rozwieszali plakaty, rozdawali ulotki, występowali w telewizji, robili sobie selfie z innymi zwierzakami. Niektórzy posuwali się do oczerniania innych lub przekupywania wyborców (stąd dyskwalifikacja jednego z kandydatów). Inni woleli przede wszystkim rozmawiać i… SŁUCHAĆ!

Ostateczna decyzja o tym, kto będzie rządził lasem przez najbliższy rok, należała do wszystkich mieszkańców. Nie każdemu z nich wynik wyborów się spodobał, ale wszyscy musieli go uszanować!

Głosuj na prezydenta! to książka stanowiąca efekt współpracy wielu osób, której powstanie poprzedziło pięć spotkań i warsztatów w szkołach i bibliotekach (tak naprawdę to właśnie uczestniczące w nich dzieci dokonały wyboru prezydenta). Nakład pracy i zaangażowanie autorów sprawiły, że udało im się stworzyć publikację, która może uczynić sporo dobrego. Po pierwsze – zgodnie z opisem – stanowi zaproszenie do refleksji i konstruktywnego dialogu pomiędzy dziećmi i dorosłymi. Po drugie, jest świetną pomocą w kształtowaniu świadomych, myślących, wiele rozumiejących wyborców i… kandydatów.

 

Może zainteresują Cię również:

Patronujemy ciekawej akcji!

Wydawnictwo Akapit Press przygotowało ciekawe przedsięwzięcie, któremu mamy zaszczyt patronować: MOJA PIERWSZA KSIĄŻKA – VIDEOTUTORIAL DLA MŁODYCH CZYTELNIKÓW „Moja pierwsza książka – videotutorial dla młodych czytelników” to wirtualne spotkania-warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży, marzących o tym, żeby tworzyć książki: zostać pisarzem lub ilustratorem.

0 komentarzy

Nowy Babel?

Dokąd prowadzi nasza inteligencja? Czy sztuczna konkurentka, którą sama sobie tworzy, stanie się przyczyną ludzkiej chluby czy… zguby?

0 komentarzy

Książki tętniące życiem

Tak, wiem: na rynku dostępne są dziesiątki tego rodzaju publikacji. Ale gdybym miała dokonać ich hierarchizacji, ta seria znalazłaby się w czołówce.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.