Dla czytaczy i nie-czytaczy

Dla czytaczy i nie-czytaczy


Znacie prawie-nastolatków, którzy stronią od książek? Mówią lekceważąco, że to nuda i strata czasu? Bibliotekę omijają szerokim łukiem, a lektury szkolne – jeśli w ogóle – poznają dzięki audiobookom?

Czas, by poznali Jędrka.

Oto dziesięciolatek, który wykrył sprawcę „tajemniczej kradzieży” – dotąd nieuchwytnego nawet dla najzdolniejszego inspektora policji. I to jak tego dokonał! Śledztwo prawie nie opuściło terenu szkoły! Bo – jak się okazało – klucz do tej skomplikowanej tajemnicy tkwił właśnie tam.

(Jak widać – czasem warto chodzić do szkoły)

Jędrek mierzył się też z problemami finansowymi czy walką o prestiż i władzę – i tu otrzymał cenną lekcję: że bycie sobą przynosi więcej korzyści niż kreowanie własnego wizerunku. Bo garstka dobrych przyjaciół jest cenniejsza niż uznanie tłumów. A żądza władzy tak łatwo może przyjaźń zadeptać…

Ostatnio zaś „kłopoty z dziewczynami” poddały testowi to, co Jędrek ma najcenniejszego – jego przyjaźń z Karolą, Witkiem i Grubym. Nic dziwnego, że przyjazd Włochów na szkolną wymianę spowodował tyle zamieszania – wszak sam bohater tej sześciotomowej już serii mówi o sobie: taki już jestem – kocham kłopoty. Z wzajemnością.

Bo życie Jędrka to nie tylko spektakularne sukcesy. Zdarzają mu się rozmaite wpadki – nie raz, i nie dwa… w ciągu dnia. Półsemestralny sprawdzian, o którym zapomniał, przyłapanie na ściąganiu, udział (bardzo niechętny) w szkolnej bójce, kłótnia z siostrą (nie do końca pogodzonej z przyznaną jej główną rolą w komiksie „Przygody Wyjca”). Oj, doprawdy ciężki bywa los czwartoklasisty.

Ale Jędrek radzi sobie całkiem nieźle. I z pewnością nie nudzi! Jego książkowo – komiksowe opowieści z łatwością przykuwają uwagę czytelników, wciągając ich do świata wykreowanego przez doświadczony duet – Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lwa Leśniaka. Dzięki ich współpracy wkrótce może się okazać, że nawet młodzi anty-książkowcy czytują podczas lekcji… Do lektury zachęci ich nie tylko zabawna narracja, ale także dynamiczne, śmieszne obrazki ukazujące na twarzach bohaterów pełną gamę emocji. A trzeba dodać, że wszystko przeżywają oni niezwykle mocno, intensywnie i… krótko.

 

Lekka, zabawna (zdecydowanie rozrywkowa, a nie np. edukacyjna) książka o ciekawej fabule, to dobra propozycja zwłaszcza dla tych, których skutecznie odstraszają opasłe tomiska czy zbyt duża ilość liter na stronie. Pokolenie wychowane w kulturze obrazkowej, czytujące przede wszystkim krótkie wpisy internetowe, to idealni kumple Jędrka. Być może za sprawą tej serii niektórzy sami nie zauważą, kiedy przerzucą się na książki 😉

Zdjęcie główne pochodzi ze strony: http://www.jedrek.nk.com.pl/ – tam znajdziecie więcej informacji o serii i jej twórcach.

Warto przeczytać również:

Na nowy szkolny rok

Pewnie wielu z Was miało już tę przyjemność. Ja jeszcze nie. Dopiero w tym roku po raz pierwszy uczestniczyłam w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego jako rodzic. I co tam usłyszałam! Że koniec z przyjemnościami i wakacyjną swobodą. Że nadszedł czas obowiązków i wczesnego wstawania. Że „wszystko, co dobre, szybko się kończy”. Że mus to mus.

0 komentarzy

Nuddzęęęęsięęęę! – O nie!

Subiektywny przegląd książek, które ułatwią rodzicowi przetrwanie wakacji. Bo najlepszym sposobem jest zaangażować dzieci tak, by dały nam czas na …wymyślanie kolejnych zajęć dla nich. 

0 komentarzy

Uniwersytet Wszystko Moje

On sobie w życiu poradzi – mówią o chłopcu, przepychającym się na zjeżdżalni bez kolejki. Nie da sobie w kaszę dmuchać – stwierdzają, obserwując dziecko wygrywające batalię o zabawkę w piaskownicy. Jaka ona zaradna! – chwalą dziewczynkę walczącą o podniesienie stopni na koniec roku. A jaką dumą napawa rodzinę wygrana w zawodach, najlepiej napisany sprawdzian,Więcej oUniwersytet Wszystko Moje[…]

0 komentarzy

7 niezwykłych podarunków na Dzień Dziecka

Niewtajemniczeni widzą tylko niewielki, prostokątny (rzadziej kwadratowy) przedmiot. Wiedzą, że dość powszechnie uznawany jest za rozwijający i wartościowy. Wybierając jeden spośród dziesiątków czy setek innych kierują się więc głównie przykuwającą wzrok kolorystyką albo rozpoznawalnością autora lub tytułu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.