Kudłaty niedźwiedź na tropie ;)
Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren darzę dużym zaufanie. Przyznawane w jego ramach nagrody to gwarancja jakości. Dlatego z ogromną radością i zaciekawieniem czekałam na pubikacje tegorocznych laureatów. Te przeznaczone dla czytelników w wieku od 0 do 6 lat, „testowałam” wspólnie ze swoimi dziećmi.
I?
Iwona Czarkowska, Pan Kudłaty i Cztery Łapy, Papilon, Poznań 2020
Dla moich małych słuchaczy numerem jeden zdecydowanie okazał się Pan Kudłaty i Cztery Łapy. Obydwie warstwy opowieści – zarówno bajka o trollu, jak i historia nowego sąsiada rodziny Stokrotków – wciągały i inspirowały do zabawy. Synek znalazł sobie skrzyneczkę i chodził po domu ze „skarbem pradziadka”, a natychmiast po zakończeniu lektury, domagał się jej powtórzenia. Czym ujęła go książka Iwony Czarkowskiej?
Umiejętnie prowadzona narracja, przejrzysta kompozycja, charakterystyczni bohaterowie i znaczące grono postaci zwierzęcych – to istotne zalety książki. Trudno pominąć też element tajemnicy (do ostatniego rozdziału nie wiemy, co skrywa drewniane pudełko pradziadka, ani co może roztopić złość w sercu Arnolda Kudłatego). Z kolei wytrwała życzliwość i atmosfera przytuliska Cztery Łapy stwarzają poczucie bezpieczeństwa.
Solidne fundamenty wzajemnego szacunku i rodzinnego ciepła nie drżą nawet w obliczu krzyków sąsiada czy wizyty nasłanego przez niego urzędnika. Dzieci z przyjemnością zatapiają się w świecie, w którym granice między dobrem a złem są wyraźne. Zwłaszcza, gdy dobroć jest silniejsza i ma szansę na odniesienie ostatecznego triumfu. W dodatku zwycięstwo to niekoniecznie musi oznaczać pokonanie przeciwnika: w tym wypadku przegrywa raczej złość, a nie człowiek.
Uznanie dzieci zyskały również ilustracje (co ważne – znajdują się na każdej rozkładówce, a dzięki kolorystycznemu zróżnicowaniu ułatwiają oddzielanie dwóch warstw opowieści). Moje zaś – podział na rozdziały. Dzięki niemu zyskiwałam szanse na przerwę w lekturze 😉
Wysoko oceniamy także dwa pozostałe tytuły.
Małgorzata Kur, Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej, Papilon, Poznań 2020
Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej to znakomita powieść detektywistyczna. Przemyślana treść i kompozycja widoczne są już w spisie treści. Kolejne rozdziały prezentują: rysopisy bohaterów, opis dnia, w którym doszło do tajemniczego zniknięcia, rozmowy ze świadkami, zgłoszenie zaginięcia, podążanie za kolejnymi fałszywymi tropami, doświadczenie w terenie, a nawet – oficjalne zamknięcie śledztwa.
Aż trudno uwierzyć, że główny detektyw, Gucio Pluskot, ma zaledwie sześć lat! Do sprawy zaginięcia podchodzi bowiem bardzo profesjonalnie i z pomocą rodziców, rozwiązuje ją krok po kroku. Ale – jak to w życiu bywa – wcale nie zmierza do celu od razu prostą drogą! Próbując różnych rozwiązań i metod, nieraz błądzi, wybiera fałszywe tropy. I kto wie, czy właśnie to nie jest najciekawsze? Zwłaszcza, że tropy te otwierają ścieżki do interesujących, często zabawnych wątków pobocznych.
Lekturę umilają liczne ilustracje oraz barwne, nietuzinkowe postacie (jak pan pracujący w Biurze Rzeczy Znalezionych czy pani na komisariacie – w różowym sweterku w jednorożce).
Katarzyna Zielińska, Dokąd niedźwiedzie wędrują nocą, Papilon, Poznań 2020
Z zaciekawieniem przyglądając się okładce książki Katarzyny Zielińskiej, zupełnie nie spodziewałam się tego, co przyniosły pierwsze strony opowieści. Historia przedstawionych tu niedźwiedzi rozpoczyna się… w przedszkolu!
Po obejrzeniu filmu o niedźwiedziach podopieczni pani Alicji otrzymali zadanie: stworzyć papierowy dom dla wybranego niedźwiedzia. Powstały w ten sposób plakat zawisł na korkowej tablicy. A wieczorem, kiedy sala całkowicie opustoszała, niedźwiedzie rozpoczęły swoje wędrówki.
Nietuzinkowy pomysł, ciekawie zarysowane postacie, liczne dialogi niosą całkiem spory ładunek edukacyjny. I – co ważne – czynią to z lekkością i swobodą! Poznając kolejnych bohaterów – Brunona, Bazylego, Wincentego i Maurycego – dzieci dowiadują się, jak bardzo zróżnicowany jest niedźwiedzi świat. Czym różnią się łapy baribala od łap niedźwiedzia polarnego? Czy ten drugi umie zbierać jagody lub jeżyny? Dlaczego jeden z nich jest biały, a drugi czarny?
I jeszcze coś. Choć to już może bardziej ludzka niż niedźwiedzia prawda? W każdym razie wątek wart przemyślenia: po czym poznać, że ktoś jest odważny? Czy zawsze będzie to ten, kto mówi najgłośniej i dominuje nad innymi?
{products ids=”6882, 6884, 6886″]
Może zainteresują Cię również:
Przekąski dla książkołasuchów
Czasami wydaje mi się, że to najważniejsze książki. Służą nie tylko nabywaniu i rozwijaniu umiejętności czytania. Nierzadko decydują o tym, czy dziecko zostanie czytelnikiem, czy książko-unikaczem.
Jaka jest Twoja supermoc?
Joanna Wachowiak, jedna z cenionych przeze mnie autorek książek dla młodych czytelników, ma przynajmniej dwie supermoce: bogatą wyobraźnię i talent literacki. Dzięki temu tworzone przez nią książki mogą służyć pielęgnowaniu i rozsiewaniu wartości, które czynią świat lepszym, bardziej przyjaznym, piękniejszym miejscem.
Elf
Duża: Pomysł, by narrację prowadziło na zmianę dwu bohaterów – pies i jego właściciel – podobno nie wszystkim potencjalnym wydawcom wydawał się trafiony. O tym, że popełnili błąd takim myśleniem, świadczy niesłabnąca popularność książek o Elfie. Podaję tę informację na wypadek, gdyby ktoś zarzucał mi stronniczość (tak, jestem wielką miłośniczką psów, tak, uważam, że sąWięcej oElf[…]
Myślisz, że tak ci źle?!
Życie bywa czasami TAKIE nie fair. Jesteś właśnie zajęty dokuczaniem siostrze, graniem na konsoli albo komputerze, a tu wpada mama i każe ci coś zrobić koło domu. Obowiązki domowe? NO NAPRAWDĘ? Nie widzisz, mamo, że jestem POTWORNIE ZAJĘTY? Wiesz, bąki się same nie pozbijają! Lecz ona z jakiegoś powodu nie słucha i musisz spędzić DOSŁOWNIEWięcej oMyślisz, że tak ci źle?![…]
Awaria!
Czemu nie skonstruujesz drona do wyprowadzania psa?! – woła do siostry Maciek ze swojego pokoju. – Siedziałoby się w domu i sterowało nim zdalnie. Pina, wyłącz zbędne światła. Wyłącz wiadomości, włącz muzykę, pakiet relaksacyjny. Pina, podnieść temperaturę w gabinecie do dwudziestu czterech stopni. Pina, zwiększ natężenia oświetlenia przed domem do stu procent. Maciuś,Więcej oAwaria![…]