Miesiąc w krainie pasji

Miesiąc w krainie pasji


Co różni wrzesień od pozostałych miesięcy? Czy tylko pierwszy dzwonek, nieubłaganie kończący wakacyjną labę? Zdecydowanie nie. Jest jeszcze coś znacznie mniej spektakularnego, trudniejszego do uchwycenia: szczególna atmosfera, emocje, wypełniające okres przejściowy między letnią swobodą a systematycznością i regularnością całego roku szkolnego. Dla wielu uczniów początek jesieni to bowiem czas przyzwyczajania się do nowego planu lekcji, a także wyszukiwania najatrakcyjniejszych zajęć dodatkowych – tych, które pozwolą na rozwijanie talentów, rozbudzanie zainteresowań, poszerzanie horyzontów.

Krótko mówiąc: wrzesień to miesiąc nadziei i planów. Czas rodzących się pasji.

Dlatego tym razem polecam książkowe premiery dla pasjonatów.

Dla penetratorów krainy fantazji

Maciej Szymanowicz – Rok w krainie czarów

 

Tym, którzy w książkach szukają przede wszystkim magii i fantazji, polecam niezwykłą publikację Macieja Szymanowicza: Rok w krainie czarów. Książka– podobnie jak wszystkie jej poprzedniczki z serii Rok w… – może oczarować najmłodszych „czytelników”, zapewniając im długie godziny fascynującej lektury. Dobór kolorów, duży format, kartonowe strony, a przede wszystkim temat oraz zaskakujące, zabawne, pełne szczegółów (ale nieprzeładowane) ilustracje stanowią wystarczającą zachętę, by po publikację sięgać wielokrotnie. Nawet długo po przekroczeniu sugerowanego przez wydawcę wieku lat 6…

 

    

Sophie Guerrive – Dinozaur na tropie

Do wyprawy po wymyślonych krainach zaprasza także Detektyw Dinozaur. W swoim małym, czerwonym samolocie przelatuje on nad wieloma miejscami (m.in. zwiedza stolicę świata, bajkowe wesołe miasteczko, kosmos czy ocean), wszędzie pomagając w odnajdywaniu zagubionych bohaterów. Wielbiciele szczegółowych obrazków oraz tropiciele zagadek z pewnością chętnie mu pomogą, ćwicząc swoją spostrzegawczość oraz gimnastykując wyobraźnię. Dlaczego księżniczka zgubiła ropuchę? Co zatrzymało brodatego dziadka Tadka? Gdzie podziewa się braciszek? Młodzi tropiciele tajemnic – oto zadanie dla Was!

 

         

Dla auto-fanów

Miłośnicy motoryzacji i pojazdów wszelkich mogą we wrześniu wypatrywać aż dwóch nowości.

Michał Leśniewski, il. Michał Szymanowicz – Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe

Książka Michała Leśniewskiego prezentuje historie samochodów, w zabawny sposób ukazując okoliczności powstawania kolejnych udoskonaleń (opowiadając na przykład, jak i po co tata Johnny’ego wymyślił opony). Przy okazji czytelnicy znaczącą wzbogacają swoje słownictwo – dowiadują się m.in., co to jest trakt, trotuar, wojaż, automobilista. Poza walorami edukacyjnymi książka Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe stanowi także ucztę dla oka – za sprawą charakterystycznych ilustracji wspomnianego wcześniej Macieja Szymanowicza.

 

    

 

Carl Johanson – Autochody

Do innego spojrzenia na pojazdy zaprasza Carl Johanson – autor i ilustrator Autochodów. Jego książka to coś w rodzaju ilustrowanego słownika, ale – uwaga! – prezentuje tu nie tylko realnie istniejące, spotykane na ulicach czy placach budowy auta, lecz także te, które istnieją tylko w wyobraźni – przynajmniej na razie. Znajdziemy tu więc zarówno spychacz, walec drogowy czy wywrotkę, jak też schodochód, księgarówkę, mobilne okno na świat oraz frytkowóz. Po takiej lekturze trudno oprzeć się pokusie wymyślania swoich -chodów, -rówek i -wozów. Autochody stanowią zatem zaproszenie do niezwykłej podróży – po pełnych niespodzianek autostradach własnej wyobraźni.

 

     

 

Dla zasłuchanych w przyrodę

Ewa i Paweł Pawlak – Mały atlas ptaków

Są jednak tacy, którzy nad melodię silnika przekładają inne dźwięki. Na przykład te nieco cichsze, spokojniejsze, bliższe naturze… Jak chociażby ptasie trele. Także na nich czeka nowość niedoprzeoczenia. Mały atlas ptaków zapowiada się interesująco już chociażby ze względu na nazwiska swych twórców: Ewy i Pawła Pawlaków. Wybitni, wielokrotnie nagradzani i perfekcjonistyczni ilustratorzy mają szanse – jak zwykle – zdobyć zarówno uznanie krytyków, jak i zainteresowanie najmłodszych. W swoim atlasie łączą bowiem prosty przekaz (np. opis obserwacji zachowania ptaków oraz jednego-dwóch charakterystycznych elementów wyglądu) z oryginalnymi, akwarelowymi i „szmacianymi” ilustracjami. Krótko mówiąc, oczekujemy książkowej perełki.

 
     

Dla miłośników sztuki

Justyna Styszyńska – IDOL. Frida Kahlo

Ciekawie zapowiada się również drugi tom serii IDOL. Tym razem czytelników czeka spotkanie z niepospolitą (o ile którykolwiek artysta bywa pospolity) malarką – Fridą Kahlo. Autorka zaprasza nie tylko do poznania życia i twórczości artystki, ale także zajrzenia za kulisy pracy malarza. Co więcej, Justyna Styszyńska przygotowała także zadania, stanowiące zachętę do poznania arkanów sztuki w praktyce – zachęcając np. do namalowania autoportretu, martwej natury, przygotowania wystawy czy stworzenia kolekcji sztuki meksykańskiej.

 

 

Dla pasjonatów przeszłości

W naszym przeglądzie nie może oczywiście zabraknąć nowości historycznych (jakkolwiek paradoksalnie to brzmi). Tym bardziej, że we wrześniu spodziewamy się co najmniej kilku rarytasów.

Grażyna Bąkiewicz, il. Artur Nowicki – Ale historia… Zygmuncie, i kto tu rządzi?


 

Po pierwsze: czwarty tom serii Ale historia… Tych, którzy poznali wcześniejsze przygody uczniów pana Cebuli, na kolejne spotkanie z bohaterami Grażyny Bąkiewicz raczej namawiać nie trzeba. Podróże w czasie, zaskakujące przygody, zagadki i tajemnice do rozwikłania, fascynujące ciekawostki, a do tego komiksowe wstawki Artura Nowickiego sprawiają, że książki te czyta się jednym tchem. Mam nadzieję, że opowieść o czasach królów Zygmuntów dorówna wcześniejszym częściom cyklu.

 

      

 

Do spotkania z nieco odleglejszą przeszłością zachęca Zuzanna Orlińska, autorka m.in. Detektywów z klasztornego wzgórza.

Zuzanna Orlińska – Z Bożej łaski Jadwiga, król

 Już sam opis wydawniczy podsyca nadzieję, że książka Z Bożej łaski Jadwiga, król okaże się równie wciągająca, zabawna i intrygująca, jak wcześniejsze publikacje autorki (z wykształcenia – graficzki). Wystarczy zacytować fragment: to prawdziwa historia – dużo ciekawsza od bajek. Żaden bajkopisarz nie wymyśliłby, że dziesięcioletnia dziewczynka zostanie królem Polski. Ani że zamiast pięknego księcia poślubi dzikiego poganina. Jeśli dodamy do tego krzyżackiego szpiega, dworskie intrygi, kilka kropel trucizny i parę diabłów, okaże się, że życie w XIV wieku naprawdę było pełne przygód. A smok? Bez obaw, on też się pojawi!

 

 

Dla czytelników baśni i poszukiwaczy niezwykłości

Bolesław Leśmian, il. Jan Lenica – Klechdy sezamowe


 

Na koniec publikacja, o której wiele pisać nie trzeba: nowe wydanie Klechd sezamowych Bolesława Leśmiana. Sześć orientalnych baśni, odkrywających przed czytelnikami egzotyczne i zupełnie niecodzienne światy. Fascynujące, choć często pełne niebezpieczeństw, opowieści, po raz pierwszy wydane przed ponad stu laty z ilustracjami „jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu”, Jana Lenicy.

 

Na którą z tych nowości mielibyście największą ochotę? A może niecierpliwie czekacie na coś zupełnie innego? Będę wdzięczna za Wasze komentarze i sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.