O starości

O starości


Mówią, że starość się Panu Bogu nie udała.

Ale czy na pewno?

Bez wątpienia: łatwa nie jest. Czasem trudno zliczyć gnębiące ciało choroby. Słabość krępuje ruchy. Pamięć szwankuje. Wciąż trzeba żegnać kolejnych przyjaciół.

Po co to wszystko?

Może trochę – by prościej było odejść. Ale przede wszystkim – by zwolnić. Znaleźć czas na to, na co w zawrotnym pędzie młodości wciąż go brakowało. Nauczyć się być tu i teraz, docenić każdy moment, oddać dominację innym.

Czytając książkę Zofii Staneckiej Świat według dziadka, można odnieść wrażenie, że w układance życia starość to puzzel pasujący do dzieciństwa. Choć wyznaczają przeciwległe krańce, mają ze sobą wiele wspólnego. To dlatego Ryś, gdy pokonał swój opór przed kontaktem z nie-pachnącym starcem, tak bardzo przywiązał się do dziadka. Znalazł z nim wspólny język i zmotywował go do powstania, opuszczenia fotela, podjęcia choć drobnych aktywności. Ba! Z powodu Rysia dziadkowi zdarzyło się nawet przyjąć postawę bojową – by bronić wnuka przed pijaczynami w parku.

Ograniczenia narzucane przez schorowane ciało mocno zawęziły przestrzeń wspólnie spędzanego czasu. Teoretycznie nie było tam miejsca na wielkie, niezapomniane przygody. A jednak dziecięca wyobraźnia nadała fantastyczne moce zupełnie zwyczajnym przedmiotom – lasce, fotelowi, filiżance. Pojawił się też niewidzialny pocieszyciel oraz bajka o pokonującym chorobę termometrze.

I jeszcze balonik. Biały. Ten, który uniósł dziadka pod niebo. Pozwolił mu znowu cieszyć się swobodą ruchów, poczuciem wolności, pięknem wszechświata. Pomógł wnukowi i córce zachować w pamięci wyjątkowy obraz – roześmianego, szczęśliwego dziadka.

Mogą Cię również zainteresować:

Uniwersytet Wszystko Moje

On sobie w życiu poradzi – mówią o chłopcu, przepychającym się na zjeżdżalni bez kolejki. Nie da sobie w kaszę dmuchać – stwierdzają, obserwując dziecko wygrywające batalię o zabawkę w piaskownicy. Jaka ona zaradna! – chwalą dziewczynkę walczącą o podniesienie stopni na koniec roku. A jaką dumą napawa rodzinę wygrana w zawodach, najlepiej napisany sprawdzian,Więcej oUniwersytet Wszystko Moje[…]

0 komentarzy

Czy Etiopczycy piją kawę?

Wypoczynek. Rozrywka. Efektowne zdjęcia. Czy nie tego przede wszystkim oczekujemy po wakacyjnych wyjazdach?

0 komentarzy

Siedem wspaniałych opowieści

Może jestem staroświecka – ale lubię opowieści z morałem. Wszak w książkach szukamy nie tylko rozrywki czy ciekawej historii, ale też – wskazówek. Klasyczne baśnie prawie zawsze zawierały jakąś mądrość, która w atrakcyjny sposób była przekazywana czytelnikowi.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.