Posłuchaj… Co Ci w duszy gra?

Posłuchaj… Co Ci w duszy gra?


Pozwala wznieść się – daleko, wysoko. Oderwać myśli od ciężaru codziennych trosk. Poszybować wśród obłoków zapomnienia. Odetchnąć pełną piersią – marzeniami. Skropić ziemię łzami wspomnień.

Tyle zawdzięczamy muzyce!

Nic dziwnego, że ten, kto dostarcza innym takiej dawki piękna i silnych emocji, na długo zapisuje się w pamięci. Za sprawą swych utworów trwa – choć od ich stworzenia mija dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt czy prawie dwieście lat…

Co więcej, bywa, że talent inspiruje kolejny talent. Owocem właśnie takiej inspiracji jest książka Muzyka pana Chopina. Utalentowana poetka, zasłuchawszy się w walce, mazurki, ale też w szumiące drzewa, świerszcze grające nad rzeką, a nawet bocianów klekot, stworzyła swe własne utwory – także poruszające te czulsze struny duszy. Melodyjne, zwiewne, konkretne i obrazowe, a jednak – pobudzające do refleksji.

Na uwagę zasługują także fragmenty pisane prozą, opowiadające o doświadczeniach najsłynniejszego polskiego kompozytora. O jego przeżyciach wiele mówią wplecione w narrację Wandy Chotomskiej fragmenty wspomnień, listów, artykułów.

Czy życie geniusza było lekkie jak podmuch wiatru? Czy – skoro wzbudzał podziw i uznanie jeszcze zanim skończył osiem lat – mógł nieustannie celebrować swój sukces, beztrosko unosić się nad ziemią na skrzydłach śmiechu i radości?

Odpowiedzi można szukać w jego utworach. Słychać (i to wyraźnie!), że nie jest to muzyka lekkoducha. W krótkim życiu Fryderyka nieraz było smutno, głucho, ponuro, nie brakowało samotności i tęsknoty (za rodziną, przyjaciółmi, za ojczyzną, za miejscami spokoju i ciszy). Te najskrytsze myśli Chopin zapisywał w swoich nutach. Jak pisał do najbliższego przyjaciela: fortepianowi gadam to, co bym Tobie był nieraz powiedział.

Dzięki temu jego wyznania możemy usłyszeć również my – chociażby korzystając z płyty dołączonej do najnowszego wydania książki Muzyka pana Chopina.

Estetycznej uczty dopełniają zaś ilustracje i graficzne opracowanie Beaty Zięby – również tworzącej talentem i sercem (przynajmniej w mojej subiektywnej opinii). Dzięki temu książka, wydana w serii Nieprzeciętni, ma spore szanse, by kształtować nieprzeciętnych – młodych czytelników, gotowych słuchać, co im w duszy gra.

Może zainteresują Cię również:

Na Dzień Dziecka – dla ciut starszych

Czerwiec to czas, gdy omawianie lektur szkolnych właściwie dobiega już końca. Można więcej czasu i uwagi przeznaczyć na książki dobierane do własnych zainteresowań. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji dla młodszych uczniów.

0 komentarzy

Co na Dzień Dziecka? 6 propozycji dla przedszkolaków

Każda okazja jest dobra, by podarować dziecku książkę (cóż innego może napisać recenzentka i bibliotekarka? 😉 Jednak wybranie tytułu, który sprawi prawdziwą radość obdarowanemu, nie zawsze jest proste. Zwłaszcza, gdy jesteśmy skazani na dokonywanie wyboru online. Oto kilka naszych propozycji – warto przyjrzeć się im uważniej, sprawdzając, które z nich najbardziej wpisują się w upodobaniaWięcej oCo na Dzień Dziecka? 6 propozycji dla przedszkolaków[…]

2 komentarze

Kilka książek o… zwierzętach

Oto nasz kolejny zestaw podpowiedzi prezentowych. Jeśli macie w domu młodego (albo nawet młodziutkiego) miłośnika zwierząt, warto rozważyć obdarowanie go którymś z poniższych upominków:  

0 komentarzy

Czy naukowcami zostają prymusi?

Chyba jednak znacznie większe szanse mają ci, których ciekawość świata przekracza szkolne programy i nie mieści się w sztywnych liniach zeszytów ćwiczeń. To im przede wszystkim chciałabym polecić pięć nietuzinkowych nowości.

0 komentarzy

Ale historia!

Niesztampowy nauczyciel, podróże w czasie, wiedza dostępna w małym palcu, niezwykłe moce, przygoda goniąca przygodę oraz oczywiście liczne ciekawostki i wstawki komiksowe – to elementy czyniące serię Ale historia… intrygującą i wciągającą nie tylko dla młodych pasjonatów historii. Nawet ci, którzy w szkole niekoniecznie mają z nią po drodze, z chęcią sięgają po dowcipne opowieściWięcej oAle historia![…]

0 komentarzy

Gang Spełniania Marzeń

Pewnie wiecie, że marzenia są bardzo ważne w życiu. Ich spełnianie wiąże się z poczuciem szczęścia. A co powiecie na tezę, że: „szczęśliwi pacjenci mają o wiele większe szanse na odzyskanie zdrowia”? Pewnego dnia Tom trafia do szpitala. Szybko orientuje się, że jego koledzy z sali coś kombinują. Nocami wymykają się z łóżek, by wędrowaćWięcej oGang Spełniania Marzeń[…]

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.