Ciekawski George

Autorzy: Hans Augusto Rey, Margret Rey
Ilustrator: Hans Augusto Rey
Tłumacz: Anna Kozanecka
Wydawnictwo: Modo
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2012
Liczba stron: 56
ISBN: 9788393032761

Opis

Mała, uśmiechnięta małpka, zawsze skora do pomocy (oraz wpadania w tarapaty), z zaciekawieniem i radością poznająca świat, od kilku lat podbija serca małych widzów. Nic więc dziwnego, że Ciekawski George pojawia się już nie tylko na telewizyjnych ekranach, ale też kubkach, pościelach, puzzlach czy koszulkach. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że ta „modna” w ostatnim czasie małpka ma… ponad 70 lat!

I wcale nie debiutowała w telewizji!

Bynajmniej! Tak naprawdę narodziła się w czasie II wojny światowej, stworzona przez Margret i Hansa Augusta Rey’ów – urodzonych w Niemczech Żydów, którzy pobrali się w Brazylii, swą najsłynniejszą książkę stworzyli we Francji, a wydali ją w Stanach Zjednoczonych. Być może to właśnie koleje ich własnego losu sprawiają, że poszczególne opowieści o George’u są tak dynamiczne i pełne ciągłych zwrotów akcji? Bo w każdym kolejnym tomie George odwiedza dziesiątki miejsc, w których jego udziałem na przemian stają się wesołe przygody i nie lada kłopoty – i jedne, i drugie związane oczywiście z jego ciekawością.

To właśnie dzięki niej znaleziony w Afryce George wraz z panem w żółtym kapeluszu podróżuje statkiem do Ameryki (po drodze wypada za burtę), jakiś czas pomieszkuje w mieszkaniu swego przyjaciela (gdzie bawiąc się telefonem wzywa straż pożarną, za co trafia do więzienia), spaceruje po mieście (i lata nad nim – unoszony przez pęk skradzionych balonów), aż w końcu trafia do ZOO. Tam czuje się szczęśliwy. Przynajmniej do początku drugiego tomu, gdy postanawia sprawdzić, co kryje się za bramą ZOO…

Tak liczne, często nieprawdopodobne, a z pewnością nieprzewidywalne zwroty akcji oraz pojawiający się właściwie na każdej stronie humor sytuacyjny sprawiają, że „amerykańska” małpka przypomina trochę naszego polskiego Matołka. Tyle, że w tym przypadku opowieść nie jest snuta za pomocą rymowanego wiersza, ale bardzo prostych, krótkich zdań –znakomitych dla początkujących czytelników. Tym, co niewątpliwie łączy obydwu bohaterów, jest jeszcze charakter poświęconych im historyjek – każda z nich przypomina opowiadania snute przez dzieci: wciąż zaskakujące, dynamiczne, może trochę absurdalne (przynajmniej z „dorosłego” punktu widzenia), bo wyobraźnia o kilka długości wyprzedza w nich racjonalność.

Może dzięki temu ani Koziołek Matołek, ani i Ciekawski Gerorge nigdy się nie zestarzeją? Nawet mając setkę na karku!

Nakładem wydawnictwa Modo dotychczas ukazało się 5 tomów przygód Ciekawskiego George’a:

Ciekawski George
Ciekawski George idzie do pracy (w którym mały George opuszcza ZOO, zmywa naczynia, myje okna, maluje ściany, łamię nogę i odnajduje swego przyjaciela. A do tego zostaje gwiazdą filmową!)
Ciekawski George jeździ na rowerze (w którym George nie tylko jeździ na rowerze, ale też rozwozi gazety, buduje flotę gazetowych statków i trafia do cyrku)
Ciekawski George dostaje medal (gdzie George dostaje list, zalewa mieszkanie, uprowadza krowę i… leci w kosmos!)
Ciekawski George puszcza latawiec (tym razem George bawi się piłką, poznaje króliczą rodzinę, uczy się wędkowania, lata latawcem oraz… helikopterem)

Karolina Mucha

 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Ciekawski George”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.