Jak to działa? Ciało człowieka

Autorzy: Nikola Kucharska, Joanna Kończak, Katarzyna Piętka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 32
ISBN: 978-83-10-13346-5

Klara fascynuje się światem wokół. Chciałaby zrozumieć, jak funkcjonuje człowiek, a w przyszłości zostać lekarzem albo pielęgniarką. Każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiadomości. Pomaga jej dziadek, który swymi zabawnymi rysunkami cierpliwie odpowiada na kolejne pytania wnuczki. Dlaczego jesteśmy podobni do naszych rodziców? Po co nam pępek? Czy to prawda, że na starość człowiek się kurczy? Skąd się biorą śpiochy w oczach i motyle w brzuchu? Dlaczego jedno jedzenie jest zdrowe, a inne nie? Dlaczego po karuzeli kręci się nam w głowie? Po co nam łzy i ślina? Dlaczego burczy nam w brzuchu, a kupa brzydko pachnie? Jak powstaje strupek? Co chroni nas przed chorobami?
Duży format, wypełnione szczegółami ilustracje, edukacja połączona z zabawą i humorem to tylko niektóre z zalet tej niezwykłej książki o tym, jak działa ciało człowieka.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Z ilu kości składa się stopa? Gdzie znajduje się kość gnykowa? Jakie są typy stawów? Jak wygląda komórka mięśnia gładkiego, a jak poprzecznie prążkowanego? I czym obydwie różnią się od komórki kostnej?

Czy to na pewno wiedza, której potrzebują najmłodsi?

To zależy. Jeśli należymy do zwolenników opcji: „nie wolno odbierać dzieciom dzieciństwa, na naukę przyjdzie jeszcze czas”, raczej nie powinniśmy obdarowywać swoich podopiecznych książką Jak to działa? Ciało człowieka. Jeżeli natomiast uważamy, że warto zaspokajać i rozbudzać dziecięcą ciekawość, nie czekając aż zostaną zmuszone do zdobywania określonej wiedzy przez program szkolny, propozycja Nikoli Kucharskiej może się nam wydać nader interesująca.

Zwłaszcza, że pomimo swojej nieznacznej grubości (zaledwie 32 strony), Jak to działa? zawiera naprawdę sporą dozę informacji. Wraz z główną bohaterką, Klarą, czytelnicy poznają działanie poszczególnych zmysłów, a także układów – m.in. trawiennego, oddechowego, mięśniowego, krążenia, odpornościowego. Poczytają co nieco o sześciu inspirujących osobach (np. Hipokratesie, Louisie Pasteur, Wilhelmie Roentgenie, Zbigniewie Relidze) oraz zawodach dla pasjonatów medycyny. Wszystko to zaś utrwalą dzięki obfitości ilustracji i komiksowym wstawkom.

Warto jednak potraktować tę książkę przede wszystkim jako inspirację, pamiętając, że nie pretenduje ona do miana podręcznika. Może dlatego podział treści nie jest do końca przewidywalny (np. skóra i zmysł dotyku omawiane są w rozdziale „U lekarza”, a nie w części trzeciej – „Zmysły i mózg”), nie ma tu też indeksu czy spisu treści.

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu 10 książek dla Wymagających. Część 2.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Jak to działa? Ciało człowieka”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.