Gdy czytanie to wyzwanie

Gdy czytanie to wyzwanie


Zbliża się wielkimi krokami. Okazja, której nawet pośród tysiąca obowiązków i wyzwań codzienności, nie można przegapić! Dzień Dziecka jest przecież świętem nie tylko dla najmłodszych! To dzień, w którym możemy wyrazić naszą radość z tego, że dzieci – z ich spontanicznością, kreatywnością, bezpośredniością – są wśród nas!

Z tej okazji przygotowałyśmy dwa zbiory inspiracji prezentów książkowych. Poniżej pierwszy z nich – propozycje książek dla tych, dla których czytanie to (jeszcze) wyzwanie! Nie ma w nich zbyt dużo tekstu, ale dostarczają wielu emocji i pomysłów młodym czytelnikom.

Julia Kołomyjec, Ałła Gutniczenko, Niezwyczajne zawody, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019

Niezwyczajne zawody to nie-zwyczajna książka. Dla mnie – mile zaskakująca. Ukazuje bowiem zawody, których nie tylko dzieci, ale także dorośli często nie znają – jak kiper, przytulacz pand, kynolog czy pilot balonów. Autorki zadbały o to, by pokrótce wyjaśnić, czym dana profesja się zajmuje oraz w sposób obrazowy zaprezentować jej specyfikę. Dlatego ilustracje właściwie dominują tu nad krótkim, prostym, konkretnym tekstem. Ukazują zaś nie tylko przedstawiciela danego zawodu przy pracy, ale również używane przez niego narzędzia i akcesoria. A i to nie wszystko! Na młodych czytelników czekają jeszcze ciekawostki i zadania. Dzięki nim poznają słynnych architektów i ich dzieła, nauczą się rozpoznawać gatunki kwiatów, psów, dinozaurów oraz… pizzy, poznają polski alfabet manualny i tajniki parzenia różnych rodzajów herbaty, potrenują swoją spostrzegawczość czy pokonają pszczeli labirynt.

Publikacja ukraińskich autorek, Julii Kołomojec i Ałły Gutniczenko, jest przejrzysta, prosta, a zarazem fascynująco-inspirująca. Stanowi znakomity przyczynek do rozmów o rozmaitości ludzkich pasji i talentów.

 

Joanna Rzezak, Tysiąc i jedna mrówka, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019

Czy to kolejna książka o niezwykłym życiu mrówek? Poniekąd tak. Dlaczego tylko poniekąd? Ponieważ wbrew temu, co sugeruje tytuł, maleńcy mieszkańcy lasu nie są jedynymi bohaterami publikacji Joanny Rzezak. Zresztą wystarczy uważnie przyjrzeć się okładce, by odnaleźć na niej inne zaprezentowane przez autorkę elementy. Paprocie, chabry, muchomory i koniki polne to tylko niektóre spośród stworzeń i roślin, jakie znalazły się na trasie wędrówki tysiąca i jednej mrówki. Trasie wiodącej do… Ech, chyba lepiej tego nie zdradzać. Finał jest tu bowiem dość radykalny i nieodwracalny, choć bynajmniej niesprzeczny z naturalnym porządkiem rzeczy. Nim jednak nastąpi, młodzi czytelnicy mogą poszerzyć swoją wiedzę, przyglądając się przejrzystym ilustracjom i czytając krótkie ciekawostki – np. o błyskawicznych ważkach, o specjalistach od recyklingu, o czujnych zającach i zwinnych nartnikach. Poznają też różne gatunki grzybów, kwiatów, zbóż.

Nie jest to jednak wiedza kompleksowa, książka nie pretenduje do miana leksykonu czy encyklopedii. To raczej autorski projekt-zaproszenie na leśny spacer z Joanną Rzezak.

 

Magda Maciak, Czytam, rozumiem, wiem. Szkolne sprawy, Święty Wojciech, Poznań 2019

Czytanie to o wiele więcej niż tylko sprawne składanie liter. To raczej umiejętność analizowania tekstu, rozumienia pojęć abstrakcyjnych, wrażliwość na językowe niuanse i niejednoznaczności sprawiają, że obcowanie z książką staje się przyjemnością i inspiracją (a nie nudnym obowiązkiem). Dlatego treningu czytania nie można ograniczać jedynie do szybkiego rozpoznawania ciągów znaków. Warto iść przynajmniej kilka kroków dalej.

Dlatego właśnie Magda Maciak – polonistka, dziennikarka, redaktorka czasopism dla młodzieży – przygotowała serię Czytam, rozumiem i wiem. Do tej pory ukazały się dwa jej tomy: Szkolne sprawy oraz Kochana rodzinka. Każdy z nich stanowi zbiór dziewięciu jednostronicowych tekstów., opatrzonych ilustracjami, kolorowankami i – przede wszystkim – testami. Te ostatnie służą sprawdzeniu zrozumienia przewodniej myśli danego fragmentu. Zawierają także zadania rozwijające słownictwo – poprzez wykorzystywanie związków frazeologicznych i synonimów – oraz umiejętność wyszukiwania konkretnych informacji.

Poszczególne teksty, choć dotyczące różnych bohaterów, łączy humor, jasno wyrażany kodeks moralny i zakorzenienie w chrześcijańskich wartościach.

 

Mogą Cię również zainteresować:

Nie tylko na majówkę

  Wiosną oczywiście najlepiej spędzać czas aktywnie, na świeżym powietrzu i obserwacji budzącej się przyrody. Ale pogoda bywa kapryśna, dlatego zawsze warto mieć pod ręką dobrą lekturę. Polecamy trzy nowości idealne na majowe czytanie.

0 komentarzy

Filiżankowy domek. Cześć, Króliczki!

Doskonale pamiętam moment, gdy moi rodzice zastanawiali się nad przeprowadzką do innego mieszkania. I choć blok mieścił się zupełnie niedaleko i tak naprawdę nie zmieniłoby się wiele w naszym życiu – mocno z bratem protestowaliśmy. Bo to, co dla dorosłych jest tylko wyzwaniem logistycznym (jakim cudem przewieźć te wszystkie pudła i skąd mamy tyle rzeczy?),Więcej oFiliżankowy domek. Cześć, Króliczki![…]

0 komentarzy

3 tuziny przepisów. Nie tylko na święta

Czym jest gotowanie? Codzienną koniecznością? Jeszcze jednym obowiązkiem zagonionych pań domu?

0 komentarzy

10 powodów, by jechać na Targi

Ogólnie – wiadomo. Bliski i bezpośredni kontakt z autorami, możliwość swobodnej rozmowy, poznania ich ludzkiego oblicza. Mnóstwo książek, które można przeglądnąć. Zniżki. Panele i warsztaty. Spotkania. Autografy. Ale konkretniej?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.