Nie tylko na majówkę

Nie tylko na majówkę


 

Wiosną oczywiście najlepiej spędzać czas aktywnie, na świeżym powietrzu i obserwacji budzącej się przyrody. Ale pogoda bywa kapryśna, dlatego zawsze warto mieć pod ręką dobrą lekturę. Polecamy trzy nowości idealne na majowe czytanie.

Beata Ostrowicka, O Lence, Antku i planowaniu, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019

Lenka chce w przyszłości zostać znaną fotografką ptaków i zwiedzać świat. Antek marzy o byciu kosmonautą, dlatego postanowił zadbać o kondycję i codziennie biega. I choć oboje są dobrymi przyjaciółmi, okazuje się, że każde z nich inaczej podchodzi do swoich planów. Lenka zbyt ambitnie – nagle grafik precyzyjnie rozpisanych czynności jest ważniejszy od zabawy czy rozmowy z przyjaciółmi. Musi się dopiero przekonać, że we wszystkich działaniach najważniejsze jest złapanie właściwego balansu, a stosunki międzyludzkie nigdy nie powinny schodzić na dalszy plan.
We współczesnym świecie, w którym i rodzice i dzieci dają się wciągnąć w wir obowiązków, zajęć pozalekcyjnych, gdy perspektywa przyszłych sukcesów i kariery staje się ważniejsza niż dorastanie w grupie rówieśniczej, nabywanie zwykłych życiowych doświadczeń czy odpowiedzialność za bliskie osoby – jest to książka, dzięki której może choć kilka osób zdobędzie się na refleksję?

 

Joanna Kmieć, Dzieciaki z ulicy Księżycowej. Przygoda w zoo, Akapit Press, Łódź 2019

Grupa przyjaciół wybiera się do zoo. Jednak to, co zapowiada się na zwykłą wyprawę, poprzez obecność chomika Lulka staje się pełną zwrotów akcji i humorystycznych sytuacji przygodą. I chociaż podczas lektury dzieci będą się przede wszystkim dobrze bawić, to jednak autorka nie zapomniała o wpleceniu ważnego wątku. A to poprzez postać jednego z bohaterów, który porusza się na wózku, a przecież w żadnej sposób nie jest przez to dyskryminowany. Przyjaciele go akceptują, a niepełnosprawność nie przeszkadza mu w korzystaniu z życia.

 

 

 

Marta Guzowska, Zagadka królowej myszy. Detektywi z Tajemniczej 5, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019

Kolejna część znakomitej serii detektywistycznej, która wyróżnia się koncepcją, by prowadzić czytelnika do rozwiązania tajemnicy poprzez podsuwanie tropów, podsumowywanie faktów, które już udało się ustalić małym detektywom. Ta interaktywna forma sprawia, że młody czytelnik uczy się bardzo wnikliwego i uważnego czytania, logicznego myślenia i wyciągania wniosków.
W tym tomie bohaterowie rozwiązują zagadkę kradzieży obrazu Olgi Boznańskiej pt. „Dziewczynka z chryzantemami”. Jak zwykle zatem obok zabawy detektywistycznej i ciekawej akcji czytelnik otrzymuje porcję wiedzy z historii i kultury.

 

 

 

 

Mogą Cię również zainteresować:

Czytaj dziecko, czytaj!

Od jakiegoś czasu toczę trudną walkę. Usiłuję podtrzymać u syna zamiłowanie do książek. Walczę z … kanonem lektur. Tak, tak, nadal (przynajmniej w naszym przypadku) jest on najprostszą drogą do zniechęcenia do czytania. Na szczęście antidotum można znaleźć bez trudu w ofercie wydawnictw. Ot, dwa przykłady poniżej.

0 komentarzy

10 powodów, by jechać na Targi

Ogólnie – wiadomo. Bliski i bezpośredni kontakt z autorami, możliwość swobodnej rozmowy, poznania ich ludzkiego oblicza. Mnóstwo książek, które można przeglądnąć. Zniżki. Panele i warsztaty. Spotkania. Autografy. Ale konkretniej?

0 komentarzy

Dla czytaczy i nie-czytaczy

Znacie prawie-nastolatków, którzy stronią od książek? Mówią lekceważąco, że to nuda i strata czasu? Bibliotekę omijają szerokim łukiem, a lektury szkolne – jeśli w ogóle – poznają dzięki audiobookom? Czas, by poznali Jędrka.

0 komentarzy

10 książek dla Wymagających. Część 2.

Pora na dalszy ciąg przeglądu wakacyjnych nowości. Tym razem coś:

0 komentarzy

Mikołaj i dziewczyna z gwiazd

Nie czytajcie tej książki drodzy rodzice! Zwłaszcza ci, którzy rozwijacie w dzieciach pasje naukowe – to może się źle skończyć, a po co wam takie lęki? Tak stało się w przypadku głównego bohatera – Mario… Kiedy tata dowiaduje się, co tym razem nawyprawiał, wzdycha: „Synku, czemu nie możesz po prostu kibicować jakiejś drużynie piłkarskiej alboWięcej oMikołaj i dziewczyna z gwiazd[…]

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.