Kulinarne podróże

Kulinarne podróże


Jednym ze stałych elementów świętowania jest jedzenie. I to koniecznie wspólne. W kręgu bliskich i znajomych zasiadają ludzie z każdej strony świata, bo celebrowanie posiłku, wspólne cieszenie się nim jest tym, co łączy wszystkie kultury. Warto sięgnąć po dwie niezwykłe książki kulinarne, które uświadomią małym czytelnikom, że choć jadamy różne produkty i robimy to na rozmaite sposoby, to łączy nas jedno – nie chodzi tylko o zaspokojenie głodu.

Felicita Sala, Przy ulicy Ogrodowej 10. Rodzinne przepisy z czterech stron świata, Zielona Sowa, Warszawa 2019

Wbrew tytułowi nie jest to zwykła książka kucharska. Fakt, znajdziecie w niej 15 różnych przepisów na dania i słodkie i bardzo ostre, pochodzących z różnych krajów. Autorka (tekstu i ilustracji) podgląda mieszkańców kamienicy w momencie gotowania potraw na wspólną ucztę. Na jednej stronie widzimy poszczególnych bohaterów przy pracy, na drugiej potrzebne produkty i  przepis.

Przedstawione potrawy są w miarę proste do wykonania (na pewno łatwo przygotować je wraz z dziećmi), a obrazkowe pokazanie produktów potrzebnych do gotowania sprawi, że asystować będą mogły nawet te jeszcze nieczytające.


Chcecie dowiedzieć się, co przygotują pani Pilar, pan Ping, pani Ishida czy inni mieszkańcy tego niezwykłego domu?
Przez całość książki przewija się bardzo ważna idea – ludzie z różnych stron świata są inni – i to jest piękne – a zarazem coś ich łączy. Jeśli przyjrzymy się dobrze ilustracjom, to dostrzeżemy, że każdy z bohaterów ma inaczej urządzone mieszkanie, bo przecież sprzęty, ozdoby, które znajdują się we wnętrzu domu podkreślają tradycję, z jakiej pochodzimy. W ten sposób oglądając książkę możemy uświadomić dziecku różnorodność kulturową.

Na końcu wszyscy mieszkańcy spotykają się na podwórku na wspólnej uczcie. Takie spotkanie jest sposobem na budowanie dobrych relacji, przenikanie się kultur. Patrząc na Ogrodową 10 trochę szerzej, jak na metaforę całego świata,  wyobrażam sobie, że możemy wszyscy funkcjonować koło siebie pielęgnując swoją własną tradycję, ale też będąc otwartym na nowe, jakie niosą nam Inni. A jednym z powszechnych sposobów akceptacji jest od zawsze ugoszczenie kogoś u siebie. Zgodnie z dedykacją autorki, zamieszczoną na początku:

“Dla mamy, u której zawsze są otwarte drzwi i pełen stół”.

 

Štěpánka Sekaninová, Dookoła smaków. Podróże kulinarne szefa Wincentego, Adamada, Gdańsk 2019

Wincenty ma wielkie marzenie – chce zostać najlepszym kucharzem świata i mieć restaurację, w której będzie można poznać wszystkie smaki. By osiągnąć swój cel musi wiele się nauczyć, dlatego wyrusza w podróż kulinarną przez kontynenty. Przedstawia nie tylko popularne w danym regionie dania, ale także zwyczaje dotyczące spożywania posiłków.

Sięgnijcie po tę książkę, jeśli chcecie dowiedzieć się gdzie:
– można bekać, mlaskać i siorbać przy jedzeniu (tak! są takie kraje, w których jedzący wyraża w ten sposób zadowolenie i pochwałę dla kucharza), a gdzie przy stole nie wypada wysiąkać nosa,
– niegrzecznie jest zjedzenie wszystkiego, co dostanie się na talerzu (raj dla niejadków!),
– można jeść rękami,
– posiłek zaczyna najstarsza osoba przy stole,
– jada się owady, a gdzie trującą (ale specjalnie przygotowaną) rybę, czy też … kaktusy?

Pięknie wydana, z dużymi rozkładówkami na każdy kontynent, naszpikowana ciekawostkami, które z pewnością zaskoczą czasem nawet dorosłych. Można do niej sięgać wielokrotnie i cały czas dobrze się bawić.

Może zainteresują Cię również:

3 tuziny przepisów. Nie tylko na święta

Czym jest gotowanie? Codzienną koniecznością? Jeszcze jednym obowiązkiem zagonionych pań domu?

0 komentarzy

Czy Etiopczycy piją kawę?

Wypoczynek. Rozrywka. Efektowne zdjęcia. Czy nie tego przede wszystkim oczekujemy po wakacyjnych wyjazdach?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.