Prezentowe last minute

Prezentowe last minute


Nie mamy wątpliwości, że najlepszym prezentem pod choinkę jest książka. Dlatego dzisiaj kilka uniwersalnych podpowiedzi.

Dla maluszków:

Krótkie opowieści, w sam raz na pojedynczy seans czytania, koniecznie z ładnymi ilustracjami. Książki z okienkami, które stanowią dodatkową atrakcję i zabawę podczas czytania. Można zgadywać, co znajduje się pod otwieranym fragmentem, a czasem stworzyć całkiem inny obrazek.

 

Barry Timms, Greg Abbott, Gdzie mieszka szczęście, Wilga, Warszawa 2019

 

Piękna w swojej prostocie, bardzo ładnie zilustrowana opowieść o szczęściu. Historia o trzech myszkach, z których każda mieszka w innym domu i myśli, że inne mają lepiej.

A przecież zazdroszcząc drugiemu tego tylko, co widać gołym okiem, często nie bierzemy pod uwagę innych aspektów – np., że ktoś ma wielki dom, ale czuje się w nim bardzo samotny. Już tak malutkim dzieciom, do których adresowana jest ta książeczka, czyli trzy – pięciolatkom warto uświadamiać prawdę,  że trzeba doceniać to, co się ma.

Bo gdziekolwiek mieszkasz,
prawdziwe szczęście znasz…
jeśli masz, co potrzeba…
i kochasz to, co masz.

Catherine Jacob, Wyjątkowy prezent Świętego Mikołaja,Wilga, Warszawa 2019

Chyba każde dziecko zastanawia się nad tym, jak wyglądają arkana pracy Świętego Mikołaja. (Większość przynajmniej raz próbowała nie spać, czy nawet zastawiać pułapkę na tego nocnego gościa, by wreszcie przekonać się, jak odbywa się zostawianie prezentów :)).
Bohaterka tej książeczki miała okazję  zobaczyć jego siedzibę na własne oczy.


W wigilijny wieczór do okna Zuzi zapukał święty od prezentów. Chciał spełnić życzenie dziewczynki, które wyraziła w liście do niego. Zamiast zabawek poprosiła o to, by mogła go odwiedzić na biegunie północnym.


Urocza, wierszowana historyjka, która spodoba się młodszym dzieciom.

Dla starszych:

Jeśli już radzą sobie z dłuższymi tekstami, z pewnością z chęcią sięgną po interesujące, wciągające opowieści, od których trudno będzie się oderwać.

 

Dorota Suwalska, Miłka i owczarek koroniasty, Zielona Sowa, Warszawa 2019

Zabawna i pełna przygód opowieść o średnio grzecznych, za to dość pomysłowych dzieciakach. Jak się łatwo domyślić, działalność takich bohaterowie generuje wiele wydarzeń, zatem akcja po prostu musi toczyć się szybko. Dzieci nie tylko stworzą nową rasę psa (bo przecież nie słyszeliście wcześniej o owczarku koroniastym, prawda?), ale też przeprowadzą skomplikowaną misję. A, i wymyślą kilka nowych słów.

Niekoniecznie wyłącznie dla wielbicieli psów, choć główny wątek dotyczy zaopiekowania się bezdomnym kundelkiem. Jednak autorka porusza nie tylko zagadnienia związane z odpowiedzialnością za udomowiony przez nas gatunek, który żyć bez człowieka po prostu nie potrafi. Pojawiają się też kwestie problemów w rodzinach (i to nie tylko tych patologicznych ale i tzw.”dobrych”), relacji między rówieśnikami, odpowiedniego zachowania i przestrzegania reguł, ekologicznego podejścia do życia. A także ciekawie przedstawiona i wydaje się skuteczna – lekcja empatii.

 

Jolanta Berezowska; Małgorzata Berezowska, Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów, Bis, Warszawa 2019

Zwolennicy realnych opowieści z wieloma elementami baśniowymi będą tą książką zachwyceni. Miejsce akcji raz rzeczywiste, raz zupełnie nie z tego świata, bohaterowie – zwykli ludzie, ale i np. gadające węże. Wszystko to sprawia, że historia staje się magiczna i niezwykle wciągająca.

Pan Taro, nauczyciel i wielki pasjonat muzyki, pewnego dnia wyrusza na wyprawę śladami mistrzów tej dziedziny sztuki. Ma nadzieję, że uda mu się znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak nauczyć gry na skrzypcach niezbyt pojętnego i najwyraźniej pozbawionego zdolności ucznia?
Podczas swej podróży bohater przeżyje wiele przygód, a dotarcie do Krainy Śpiących Talentów okaże się trudne i niebezpieczne. Będzie walczył ze swoim strachem i różnymi przeciwnościami.

Piękna opowieść o tym, że każdy nas posiada jakiś talent, a największym wyzwaniem jest odkrycie go i właściwe pielęgnowanie. A najgorsze, co można komuś zrobić to wmówić mu, że nie posiada pewnych zdolności i w związku z  tym powinien zrezygnować z realizacji marzeń.

Może zainteresują Cię również:

Dla kogo jesteś?

Niełatwo mieć rodzeństwo. Ale trudniej go nie mieć.

0 komentarzy

Czy naukowcami zostają prymusi?

Chyba jednak znacznie większe szanse mają ci, których ciekawość świata przekracza szkolne programy i nie mieści się w sztywnych liniach zeszytów ćwiczeń. To im przede wszystkim chciałabym polecić pięć nietuzinkowych nowości.

0 komentarzy

Bajkowe lulanki

Wszystkie obowiązki już za nami, lekcje (u starszych) odrobione, zabawki posprzątane, zęby i garnki umyte, zostawiamy problemy, przykrywamy kołderką, przytulamy się i … czytamy! Jaka powinna być książka idealna na wieczorne wspólne lektury?

0 komentarzy

3 tuziny przepisów. Nie tylko na święta

Czym jest gotowanie? Codzienną koniecznością? Jeszcze jednym obowiązkiem zagonionych pań domu?

0 komentarzy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.