Szeptane
Książka, która z jednej strony pokazuje bardzo współczesne kwestie, jest aktualna jak najnowsza wersja oprogramowania. Z drugiej – uświadamia, że pewne problemy nastolatków są uniwersalne, niezależnie od pokolenia, którego dotyczą. Muszą zmagać się z nadmiernym wpływem innych osób, próbami manipulacji, trudnością w stawianiu granic czy zauroczeniem, które powoduje, że zaczynają być ślepi na oczywiste fakty.
Autorowi udało się zawrzeć w interesującej i wciągającej fabule (intrygująca tajemnica, nieprzewidywalne zwroty akcji) dylematy, przed którymi staje młody człowiek u progu dojrzałości.
Filip wraz z kolegami bardzo chce kupić bilet na finałowy mecz Ligi Mistrzów. Okazuje się, że można szybko i łatwo zarobić na tzw. szeptaniu w Internecie. Jest tylko jeden problem – granica przyzwoitości i uczciwości w tych działaniach jest bardzo cienka i łatwo ją przekroczyć. Czy tworzenie fikcyjnych tożsamości i propagowanie w sieci określonych produktów (lub też – krytykowanie tych pochodzących od konkurencji) z wykorzystaniem niepopartych faktami argumentów, to zachowanie mieszczące się w granicach norm etycznych? Czy wszystko jest na sprzedaż – nawet nasza dusza? (przy czym diabeł występuje tutaj pod postacią “nowoczesnego” marketingu).
Czego konkretnego z tej książki może dowiedzieć się czytelnik stojący u progu dojrzewania? Po pierwsze, że coraz powszechniej wykorzystuje się Internet to tworzenia fałszywych “autentycznych” poleceń – i coś co kiedyś wydawało się dobrym źródłem pozyskania informacji, może być zwykłą reklamową pułapką. Biorąc pod uwagę fakt, że już nastolatkowie stają się klientami – warto, by mieli świadomość istnienia pewnych marketingowych mechanizmów. Po drugie – dorosłość (do której tak garnie się bohater) to nie tylko przywileje, ale także odpowiedzialność – za swoje czyny. Nabiera to dużo cięższego wymiaru we współczesnym świecie, który jest globalną wioską. I w którym internetowe trolle mogą mieć wpływ np. na wynik wyborów na drugiej półkuli.
Po trzecie – pokusa zdobywania pieniędzy w sposób łatwy i przyjemny, a niekoniecznie – do końca uczciwy jest bardzo silna i wcale nie łatwo się jej oprzeć. A już na etapie wyboru studiów, zawodu – a więc dalszej drogi życiowej – młodzi ludzie muszą mieć świadomość, że niekiedy (wbrew powiedzeniu) praca hańbi, a cel nie uświęca środków.
To wszystko sprawia, że uznałam Szeptane za jedną z najważniejszych książek dla młodzieży, z jakimi miałam ostatnio do czynienia. Lektura obowiązkowa – nawet jeśli nie znajduje się na ministerialnej liście.
Mogą Cię również zainteresować:
Łowiąc dobro
Miłe to doświadczenie zastać swą niespełna siedmioletnią córkę czytającą młodszemu kuzynowi ballady Mickiewicza. Choć uczciwie przyznaję – podsuwanie jej poezji z wyższej półki to nie moja inicjatywa. Po raz kolejny inspirację zawdzięczamy Emilii Kiereś. Niekryjąca swej sympatii do narodowego wieszcza autorka sięgnęła po jeden z jego najsłynniejszych utworów – ten, który kolejne pokolenia omawiają naWięcej oŁowiąc dobro[…]
Trafiona – zatopiona
Dojrzewanie to bardzo trudny etap. Najlepiej gdyby można było przeżyć go w idealnych warunkach, kiedy dorośli są w stanie pomóc nastolatkowi. Ale czasem zdarza się inaczej. Tak jest w przypadku Ashy, która do tej pory wiodła super życie – miała mnóstwo przyjaciół, chodziła do prywatnej szkoły i mieszkała w apartamencie w modnej dzielnicy Londynu. JednakWięcej oTrafiona – zatopiona[…]
Buszujący w sieci
Xenia – dziewczyna z dobrego domu, wzorowa uczennica, która marzy o studiowaniu medycyny. Jej jedyny problem polega na tym, że rodzice nadmiernie się nią interesują i kontrolują jej zachowanie. Eric – chłopak z biednej dzielnicy, którego matka pracuje za granicą jako prostytutka (gdy jeszcze była w kraju nie zajmowała się nim zbytnio i lubiła powtarzać,Więcej oBuszujący w sieci[…]
Budi – marzyciel z ulicy
“Inne dzieci mają dużo gorzej!” Lubimy używać tej frazy, gdy chcemy przekonać potomka, by nie grymasił przy jedzeniu czy nie rozpaczał z powodu odmowy kupna nowej zabawki. Czy jednak to zdanie coś dla niego może znaczyć? Jak ma to rozumieć, gdy widzi głównie swoich kolegów, którym powodzi się całkiem nieźle?
Nadejdą jasne dni
Katarzyna Ryrych lubi czynić swoimi bohaterami dzieci czy też młodych ludzi, którzy mają w życiu pod górkę. Tak jest z braćmi w O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych – Stefan, unieruchomiony przez chorobę nie rusza się z łóżka, a wrażliwy Piotrek nie ma w związku z tym tak bezproblemowego dzieciństwa, jak jego koledzy.Więcej oNadejdą jasne dni[…]