Między Wigilią a Sylwestrem. Z gwiazdką w tle

Między Wigilią a Sylwestrem. Z gwiazdką w tle


Dwa dni Świąt Bożego Narodzenia to czas niepowtarzalny i wyjątkowy. Ale dla tych, którzy na co dzień mierzą się z przymusową edukacją, święta to właściwie początek świętowania. Dopiero po „oficjalnej”, kościelno-rodzinnej części zaczynają się chwile prawdziwej swobody. Wreszcie można spać, próżnować i bez wyrzutów sumienia się nie-uczyć.

Nim jednak wolność i swoboda przerodzą się w nudę, warto zadbać o odpowiednich kompanów wypoczynku. Poniżej kilka ochotników.

Dobranocki na gwiazdkę, Nasza Księgarnia, Warszawa 2018

Każdy widzi je inaczej. Puszcza wodze wyobraźni swoimi indywidualnymi szlakami. Jedni stawiają na poczucie humoru, inni na nagłe zwroty akcji, jeszcze inni – na wrażliwość czytelników. Prawie wszyscy odwołują się do magii, w swych gwiazdkowych opowieściach pragnąc zawrzeć jak najwięcej czaru i niezwykłości. Wszak ten dzień zdarza się tylko jeden raz do roku, a dźwiga przy tym taki bagaż nadziei i oczekiwania, jak żaden inny.

W jedenastu opowiadaniach nadzieje i tęsknoty swoich bohaterów opisali: Manuela Gretkowska, Agnieszka Tyszka, Justyna Bednarek, Zofia Beszczyńska, Grażyna Bąkiewicz, Beata Ostrowicka, Paweł Beręsewicz, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska oraz Zofia Stanecka. W ich tekstach można spotkać zarówno smażącego naleśniki (i porwanego przez zbójców!) Mikołaja czy zaprzyjaźnioną z wilkami dziewczynkę, jak i odmienionych Bożą miłością rodziców. Znalazło się tu miejsce zarówno dla spędzającej „idealne” święta rodziny, jak i kobiety, mającej za sobą dziesiątki samotnych świąt.

Czy znajdziecie tu towarzystwo dla siebie?

 

Emilia Kiereś, Złota gwiazdka, Akapit Press, Poznań 2018

Ten, który w Srebrnym dzwoneczku dopiero miał się urodzić, teraz… został starszym bratem. I chociaż (czy raczej właśnie dlatego?) przez dziesięć lat korzystał ze statusu najmłodszego, z ogromnym trudem próbuje odnaleźć się w nowej roli. Bo wcale niełatwo przywyknąć do tego, że mama ciągle ma ręce zajęte kimś innym. I że każdą wolną chwilę wykorzystuje na… sen.

Ośnieżone wiejskie krajobrazy, świąteczne przygotowania, a nade wszystko dostrzeżenie kogoś, kto bardziej niż on sam zasługuje na współczucie i wsparcie, pomagają Antkowi przemyśleć nową sytuację. Czy uda się ją zrozumieć, zaakceptować, oswoić?

Można zarzucić tej opowieści pewne wyidealizowanie. Żyjący raczej off- niż online Antek raczej nie przypomina większości swych rówieśników. Rodzice też jacyś tacy mniej zabiegani. Ale czy zadaniem pisarza jest koniecznie podążać za dominującymi trendami i modami? Czyż nie ma prawa do tworzenia i kultywowania własnego świata?

Znam osoby, które w książkach Małgorzaty Musierowicz szukały rodzinnego ciepła i spokoju, jakiego nigdy w rzeczywistości nie zaznały. I właśnie dzięki tym powieściom uwierzyły, że rodzinna przyjaźń i szczęście w ogóle są możliwe. Myślę, że w Złotej gwiazdce – pomimo pisarskiej niezależności – Emilia Kiereś kontynuuje literackie dzieło swej Mamy. Tym, co marzną przy dogasających domowych ogniskach, cichutko przywraca nadzieję.

Nadzieję na pokój i miłość.

 

Opowiadania wigilijne, Literatura, Łódź

I jeszcze ubiegłoroczne przypomnienie:

Zgodnie ze swoim tytułem Opowiadania wigilijne nie prezentują historii pierwszego Bożego Narodzenia, nie posiadają charakteru religijnego. Autorzy koncentrują się na zwyczajach i tradycjach okołoświątecznych, czy raczej na tym, co za nimi stoi. Albo – powinno stać. Bywa przecież i tak, że sprzątanie, pieczenie, gotowanie, ozdabianie choinki, szykowanie prezentów (oraz tysiąc innych pilnych spraw) zajmują tak wiele czasu, że nie pozostaje go już na nic innego. Na przykład na dostrzeżenie samotnego. Na dobre uczynki. Na życzliwość. Na miłe słowa. Na prawdziwe

 

bycie ze sobą.

Chyba zwłaszcza w tym okołoświątecznym czasie trzeba pilnie uważać, by forma nie przerosła treści. By w Wigilię dom wypełniony był pokojem i radością, a nie… plastikiem.

 

 

 

 

Czytaj całość:

W oczekiwaniu na choinkę

Zaskoczona przez Pawła Beręsewicza. Rozbawiona przez Joannę Papuzińską. Zasłuchana w poezję Ludwika Kerna, Wandy Chotomskiej, Izabelli Klebańskiej. Zainspirowana przez Barbarę Kosmowską i Irenę Landau. Otrzeźwiona przez Grzegorza Kasdepkę. Sprowadzona do pionu przez Barbarę Stenkę.

0 komentarzy

 

Joanna Krzyżanek, Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda u świętego Mikołaja, Debit, Bielsko-Biała 2017

 

 

 

Po przygotowaniu tradycyjnych dań wigilijnych (i kilku dniach odpoczynku) pora na kulinarne nowości i eksperymenty. Tym, którzy poszukują inspiracji, polecam spotkanie z Ignasiem Ziółko. W poświęconej mu książce znajdziecie kilkanaście przepisów na zimowe i okołoświąteczne smakołyki.

 

 

 

 

 

 

 

Więcej o Ignasiu:

3 tuziny przepisów. Nie tylko na święta

Czym jest gotowanie? Codzienną koniecznością? Jeszcze jednym obowiązkiem zagonionych pań domu?

0 komentarzy

 

Christmas Books

Oto kilka znakomitych tytułów, które sprawdzają się zarówno w Adwencie, jak i… po świętach. Zwłaszcza, jeśli chcemy, by gwiazdkowy klimat nie zniknął z naszych domów w ciągu kilkunastu godzin po Bożym Narodzeniu. Świąteczne ferie to znakomita czas na wspólne wycinanie, przyklejanie, tworzenie, malowanie. A prezentowane publikacje to sprawdzone nudo-zapobiegacze!

Recenzję wraz ze zdjęciami książek można znaleźć tutaj:

Smiling Snowmen. Przedświąteczny angielski

Jak najlepiej uczyć się języka obcego? Oczywiście – aktywnie! A jak wiadomo, podstawą motywacji – chroniącą przed niebezpieczeństwem słomianego zapału – jest przekonanie o możliwości wykorzystywania nabywanych umiejętności w praktyce. (Tak wiem, brzmi trochę pompatycznie. Ale ma sens!)

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.