10 książek dla Wymagających. Część 1.

10 książek dla Wymagających. Część 1.


Upragnione (przez niektórych) ocieplenie nadeszło. Mamy prawdziwe lato! Tyle, że ci, którzy jeszcze niedawno narzekali na ciągłe deszcze i chłód, po kilku dniach upałów marzą o… ochłodzeniu. Trzeba przyznać, że niełatwo być pogodą 😉 Ludziom naprawdę trudno dogodzić!

Ci, którzy tak wysokie wymagania stawiają aurze, z pewnością bywają równie wybredni, jeśli chodzi o literaturę. Byle co ich nie zadowoli. Mimo wszystko podjęłam wyzwanie – przygotowałam 10 książkowych propozycji dla Wymagających. Uwaga, uwaga! Poniżej pierwsza piątka!

Dla aktywistów

Nie każdy lubi długie opowieści, prawda? Zresztą, ile można czytać o wytworach wyobraźni innych ludzi? Czy nie przyjemniej zamiast piastować rolę biernego odbiorcy stać się współtwórcą książki? W jaki sposób? Poniżej dwie możliwości.

 

Robert Trojanowski, Wyhoduj swoje drzewo, CED, Poznań 2018

 

Po pierwsze, można skorzystać z zaproszenia Roberta Trojanowskiego (autora interaktywnych książek o Fafiku) i wyhodować własne drzewo. Ale uwaga! Wyobraźnia i kreatywność to w tym wypadku za mało. Drzewo – jak to drzewo – rośnie stopniowo, raczej powoli. By je wyhodować, trzeba wykazać się nie lada wytrwałością. W tym wypadku na hodowców czeka blisko 60 zadań. Zdecydowana większość to po prostu zachęta do rysowania i kolorowania, jednak ich funkcja nie kończy się na rozwijaniu dziecięcej motoryki. Dostarczają informacji o życiu drzew, uwrażliwiają na przyrodę, zachęcają do działań proekologicznych. Oczywiście wszystko w ramach przyjemnej i bardzo kolorowej zabawy.

 

 

 

Madalena Matoso, Opowiedz mnie, Babaryba, Warszawa 2017

 

Mało? Zatem pora na drugą propozycję – wprawdzie nie tegoroczną premierę, ale z pewnością wartą odświeżenia „starowinkę”. Opowiedz mnie to (jak wskazuje tytuł) książka-zaproszenie. Propozycja tworzenia własnych historii według ogólnie naszkicowanego scenariusza. Czytelnicy wybierają więc swojego bohatera, opowiadają o jego wyprawie, o miejscach, które odwiedził, magicznych przedmiotach, jakie otrzymał. Za każdym razem dokonują wyboru spośród pięciu zabawnych, często zaskakujących propozycji i odpowiadają na pytania pomocnicze. Kwestia grafiki to oczywiście rzecz gustu, nie ulega jednak wątpliwości, że książka stanowi znakomitą propozycję na rodzinne czy przyjacielskie spotkania. Podczas takiej zabawy w jednym czasie powstają różne opowieści – a każda jest niepowtarzalna!

 

 

 

Dla spragnionych fantazji i silnych emocji

 

Cressida Cowell, Jak wytresować smoka, Znak, Kraków 2018

 

Ci, którzy dzięki książkom pragną przede wszystkim przekraczać bariery i granice rzeczywistości, mają szansę uczynić to sięgając po dzieła Cressidy Cowell. Dzięki filmowej adaptacji tytuł Jak wytresować smoka należy do tych bardziej rozpoznawalnych. W najbliższym czasie polscy czytelnicy będą mieli okazję poznać całą serię przygód Halibuta Straszliwa Czkawka Trzeciego i jego niesfornego podopiecznego – Oseska. Napisana lekkim stylem, ze zdecydowanie niesalonowym poczuciem humoru, historia to zbiór zaskakujących, a niekiedy zatrważających przygód. Równocześnie jednak – opowieść godna przemyślenia. O przeciętności, mylących pozorach, odkrywaniu talentów, wartości współpracy…

 

 

 

Joseph Jacobs, Baśnie angielskie, Dwie Siostry, Warszawa 2018

Wybujała fantazja oraz chęć wywoływania u czytelników silnych emocji nie są jednak cechą typową wyłącznie dla współczesnych twórców. Wystarczy sięgnąć po klasyczne baśnie, by przekonać się, że ludzie od wieków chcieli słuchać tego rodzaju opowieści. Wydawnictwo Dwie Siostry postanowiło zaprezentować czytelnikom klasyczne Baśnie angielskie. Choć nazwisko ich autora, Josepha Jacobsa, pisarza, badacza kultury i historyka, nie budzi tak oczywistych skojarzeń jak nazwiska braci Grimm czy Charlesa Perraulta, zebrane przez niego utwory pod wieloma względami przypominają baśnie niemieckie i francuskie. Też są częściowo znane (w uproszczonej i złagodzonej formie), zaskakujące i nieoczywiste, pełne magii i nieprawdopodobnych zdarzeń, choć równocześnie – wyraźnie naznaczone “ludową” rzeczywistością.

Baśnie angielskie polecam przede wszystkim koneserom literackim i miłośnikom folkoru. Raczej odradzam małym i bardzo wrażliwym dzieciom.

 

Dla miłośników spokojnych i wesołych opowieści

 

Anne-Cath. Vestly, 8+2 i promenada Babci, Dwie Siostry, Warszawa 2018

By ostudzić emocje – książka z zupełnie innej półki. Piąty tom norweskiej serii 8+2. Tym razem ważką rolę w opowieści o przygodach tej dużej, „leśnej” rodziny odgrywa babcia. To jej pomysł – by dzieci w parach przez kolejne wakacyjne tygodnie wypasały krowę w lesie – daje początek rozmaitym wydarzeniom. Przede wszystkim – spotkaniom z robotnikami budującymi jezdnię. Ale też stworzenia piaskowo-drewnianego miasteczka. I podwójnym uroczystościom nadania nazwy nowej drodze.

Co ciekawe, raczej niewielu współczesnych czytelników może utożsamiać się z bohaterami wykreowanymi przez Anne-Cath. Vestly. Rodzice, ich ośmioro dzieci, babcia, pies i pięć kur mieszkający na odludziu, w lesie, nie są typową rodziną. A jednak popularność serii wskazuje, że te książki – pełne spokoju, rodzinnego ciepła – mają w sobie to „coś”, co przyciąga nie tylko najmłodszych.

 

 

Może zainteresują Cię również:

7 niezwykłych podarunków na Dzień Dziecka

Niewtajemniczeni widzą tylko niewielki, prostokątny (rzadziej kwadratowy) przedmiot. Wiedzą, że dość powszechnie uznawany jest za rozwijający i wartościowy. Wybierając jeden spośród dziesiątków czy setek innych kierują się więc głównie przykuwającą wzrok kolorystyką albo rozpoznawalnością autora lub tytułu.

2 komentarze

Dlaczego warto układać świat?

Podobno największą kreatywnością, chęcią nauki i chłonnością wiedzy wykazują się przedszkolaki. Zazwyczaj wraz z początkiem szkolnej edukacji pragnienie poszerzenia horyzontów oraz ilość pytań stawianych wszystkim wokół, gwałtownie maleją. Czy tak musi być? To zależy – oczywiście od tego, co zaproponujemy młodym pasjonatom. Czy będzie to świat Definicji i Imperatywów „Musisz To Umieć” oraz ostrzeżeń „Uwaga!Więcej oDlaczego warto układać świat?[…]

0 komentarzy

Siedem wspaniałych opowieści

Może jestem staroświecka – ale lubię opowieści z morałem. Wszak w książkach szukamy nie tylko rozrywki czy ciekawej historii, ale też – wskazówek. Klasyczne baśnie prawie zawsze zawierały jakąś mądrość, która w atrakcyjny sposób była przekazywana czytelnikowi.

0 komentarzy

Od starożytnego Egiptu do… przedszkola. Wyjątkowe premiery

Nowości-Nie-Do-Przeoczenia. Tak nazwałabym je w skrócie. I chyba dłuższego wstępu nie trzeba?

0 komentarzy

Kobiety, które warto znać

Sławy nie przyniosło im królewskie pochodzenie. Choć niektóre z nich mogą się nim poszczycić – z pewnością trudno uznać szlachetne urodzenie za wystarczający argument, by przez kilkanaście wieków wciąż o nich opowiadano.

0 komentarzy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.