Między Wigilią a Sylwestrem. Znalezione pod choinką
Trwają ferie, a pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia. Pozostaje oczywiście czytanie. Mam nadzieję, że pod Waszą choinką znalazło się wystarczająco dużo ciekawych książek. Gdyby jednak już brakowało lektury dobra wiadomość jest taka – dzisiaj biblioteki i księgarnie powinny być otwarte :). A oto kilka kolejnych podpowiedzi – propozycji od Akapit Press.
Ewa Karwan-Jastrzębska, Misja Xibalba
My, wychowani na książkach przygodowych, które wciągały tak bardzo, że niejednokrotnie trzeba było kończyć lekturę pod kołdrą z latarką (gdy rodzice kazali zgasić światło) zastanawiamy się, czy współczesne dzieci, przyzwyczajone do gier komputerowych, znajdą ten rodzaj pozytywnego pobudzenia w lekturze. I chyba nie jest tak najgorzej, a jeśli macie wątpliwości, podsuńcie czytelnikowi 14+ tę książkę. To kontynuacja “Misji Feniks”, ale tym razem Julek i Julka udają się do Meksyku. Zgodnie z przepowiednią Majów 21 grudnia 2018 ma nastąpić koniec świata (lub też jego odrodzenie się w nowym wymiarze). Legendarny Piąty Kodeks Majów odnaleziony w antykwariacie opowiada o misji bliźniaków – walce z demonem Vucubem Caquixem i zmianie biegu wydarzeń. Czy bohaterom uda się odnaleźć zaginiony święty posąg Quetzala? Jak w poprzedniej części mamy tutaj złych, chciwych przestępców, którzy nie zawahają się przed niczym w drodze po swoje cele (a są nimi – jak zawsze – władza i pieniądze) i oczywiście krąg dobrych – pomagających bohaterom oraz tych pośrodku, którzy pogubili się, ale mają jeszcze szansę na poprawę. Pojawia się także znany z części pierwszej Antykwariusz. Akcja trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.
Dodatkowym walorem są opisy elementów historii i kultury Majów, a także egzotycznego – dla nas – otoczenia, w jakim rozgrywa się fabuła.
Barbara Gawryluk, Moje Bullerbyn
Wielu z nas kocha “Dzieci z Bullerbyn”. Ale czy to oznacza, że każdy chętnie przeniósłby się do Szwecji? Główna bohaterka – Natalka pewnego dnia słyszy od rodziców, że niedługo tam właśnie zamieszkają. Ale jak tu zostawić dom, szkołę, koleżanki, ukochanych dziadków oraz zespół hip-hopowy w którym tańczy?
Dziewczynka tęskni bardzo za swoim kawałkiem świata pozostawionym w Krakowie, ale równocześnie zaczyna powoli oswajać się z tym nowym, w którym przyszło jej mieszkać. Zgodnie z radą nauczycielki z Polski zapisuje swoje myśli i refleksje w pamiętniku. Zaprzyjaźnia się z Kariną – Polką walczącą z niepełnosprawnością, razem odkrywają tajemnicę mieszkanki starego domu na ich ulicy.
Wątek, który dominuje w tej książce dotyczy emigracji i nostalgii. W szkole Natalki jest wiele dzieci z rozmaitych stron świata, a każde z nich tęskni i próbuje się oswoić z nową rzeczywistością. (Warto tutaj podkreślić, że nowi nauczyciele bardzo im w tym pomagają).
Czasem po prostu tak się życie układa, że trzeba zamieszkać gdzie indziej. Jednak przyzwyczajając się do nowego kraju dobrze jest pamiętać o swoich korzeniach – jak robi to Lwowianka, była tancerka z którą zaprzyjaźniają się dziewczynki. Książka nieustannie bardzo ważna, bo tendencji do poszukiwania pracy poza granicami kraju pewnie nie da się zahamować, dlatego dobrze, że pojawiło się kolejne jej wydanie. Warto przy podejmowaniu tej trudnej decyzji szczególnie wspierać w takiej zmianie dzieci.
Terri Libenson, Niepokorna Nika
W książce przeplatają się dwie historie – Niki i Brianny. Ta Niki jest podana w formie tekstu gęsto przetykanego rysunkami, Brianny – w postaci komiksu.
Nika jest marzycielką i ma bardzo wybujałą wyobraźnię, a tego dnia myśli tylko o wieczornym szkolnym przedstawieniu.
Brianna jest za to typem naukowca i pod namową mamy zgadza się zastąpić podczas występu chorą aktorkę, choć bardzo nie lubi ( i nie potrafi) występować publicznie.
Książka zaczyna się od wypowiedzi Brianny na temat etykietek – i to jest znaczącym motywem przewijającym się przez dalszą treść. Obie główne bohaterki borykają się z własnym wizerunkiem, jaki mają wśród przyjaciół czy członków rodziny, ale same też dopiero odkrywają, że warto dociekać jakie inni ludzie mają motywacje do pewnego typu zachowania. Równie ważna jest kwestia, że każdy z nas ma prawo do swojej odmienności, nawet jeśli byłoby to niezgodne z tym, czego od nas oczekują np. członkowie rodziny.
Ta pełna humoru historia prowadzi do naprawdę zaskakującego zakończenia (którego oczywiście nie mogę zdradzić).
Mogą Cię również zainteresować:
Idealny Kalendarz Adwentowy cz. 2.
Jeśli w moim Idealnym Kalendarzu Adwentowym miałoby zabraknąć klasycznej opowieści podzielonej na 24 rozdziały do czytania każdego dnia – nie byłoby dobrze. Dlatego tę część grudniowych poleceń zaczynam od tego typu lektury.
Dwie garści mikołajowych inspiracji – dla przedszkolaków
Niektórzy słyszą już dźwięk dzwonków sań. Inni coraz częściej rozmyślają o prawdziwym biskupie Miry. Jeszcze inni nerwowo zerkają w kalendarz. Zresztą, twórcy sklepowych wystaw i telewizyjnych reklam nie silą się na subtelności – intensywnie przypominają, że to już. Pora działać!
10 powodów, by jechać na Targi
Ogólnie – wiadomo. Bliski i bezpośredni kontakt z autorami, możliwość swobodnej rozmowy, poznania ich ludzkiego oblicza. Mnóstwo książek, które można przeglądnąć. Zniżki. Panele i warsztaty. Spotkania. Autografy. Ale konkretniej?
Znajda Jones i najbardziej niesamowita księgarnia świata
Są takie książki, które pełnią misję zachęcania do czytania nie tylko przez ciekawą treść, ale pokazanie całej tej cudownej otoczki, jaka się z tą czynnością wiąże. Jedną z nich jest Panna Jones i Książkowe Emporium.
Uniwersytet Wszystko Moje
On sobie w życiu poradzi – mówią o chłopcu, przepychającym się na zjeżdżalni bez kolejki. Nie da sobie w kaszę dmuchać – stwierdzają, obserwując dziecko wygrywające batalię o zabawkę w piaskownicy. Jaka ona zaradna! – chwalą dziewczynkę walczącą o podniesienie stopni na koniec roku. A jaką dumą napawa rodzinę wygrana w zawodach, najlepiej napisany sprawdzian,Więcej oUniwersytet Wszystko Moje[…]