8 książek o babciach i dziadkach – dla przedszkolaków

8 książek o babciach i dziadkach – dla przedszkolaków


Literatura – jak zawsze! – dostarcza znakomitych pomysłów. Tym razem na świętowanie Dnia Babci i Dziadka. Można na przykład razem coś upiec, wybrać się do lasu, pośpiewać wesoło, polecieć w kosmos albo… wspólnie poczytać. Polecamy każdy z tych sposobów, życząc niezastąpionym Babciom i Dziadkom – zdrowia, radości, częstej obecności wnucząt i sił do opieki nad nimi 🙂

Nadia Berkane, Marysia u babci i dziadka, Kielce 2015

Misia Marysia to znakomita towarzyszka dwu- i trzylatków. Prosty tekst, całostronicowe ilustracje, a przede wszystkim sytuacje znane z codzienności z łatwością przykuwają uwagę malców. Zwłaszcza, że Marysia nigdzie nie rusza się bez swego ulubieńca – Gryzka. A z psotnym chomikiem zawsze jest ciekawie! Nawet pobyt u babci i dziadka (z zabawą w ogrodzie i pałaszowaniem babcinych smakołyków) dostarcza niemałych przeżyć. Dla małego chomika las jest bowiem bardzo tajemniczym miejscem. Dobrze, że dziadek jest tuż obok!

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Florka. Listy do babci, Łódź 2010

Odkąd pojawiła się w telewizji, większość przedszkolaków rozpoznaje ją bez trudu. Warto jednak przypominać, że swą medialną karierę Florka rozpoczęła w… bibliotekach. Dlatego jej sympatycy mogą poznać jej przygody sięgając po kolejne tomy książek Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel. A jeden z nich znakomicie nadaje się na lekturę z okazji nadchodzących świąt, ponieważ zawiera listy do babci.

Florka z wielkim zapałem pisze do swojej babci Balbiny, opowiadając o wszystkich ważnych sprawach, swoich planach i marzeniach. Jej wypowiedzi pełne są zaś polotu, dowcipu i celnych obserwacji. To prawdziwie rozweselająca lektura – zarówno dla czytającego, jak i małych słuchaczy.

Zofia Stanecka, Basia i Dziadkowie, Warszawa 2011

Ulubienica przedszkolaków, Basia, ma szczęście posiadać wspaniałego Dziadka i równie wspaniałą – choć nieco bardziej surową – Babcię. Niezastąpionych, zwłaszcza wtedy, gdy choroba zmusza do pozostawania w łóżku. Choć z Dziadkiem przestaje ono być zwykłym łóżkiem, a staje się miejscem najwspanialszych przygód. Niestety, wkrótce Basia odkrywa, że dorośli także czasem chorują. Co mogą wtedy zrobić ich wnuczęta? Jak nieść otuchę swoją obecnością? To trochę książka o tym, że miłość bywa… zaraźliwa.

Magdalena Zarębska, Wakacje u dziadków, Warszawa 2017

Ci, którzy poszukują spokojnej, rodzinnej lektury, mogą sięgnąć po Wakacje u dziadków. W książce Magdaleny Zarębskiej, opowiadającej o spędzonych na wsi wakacjach trojaczków – Laury, Tymka i Amelii – nie ma przemocy, magii, ani mrożących krew w żyłach tajemnic. Jest za to codzienność, bliska doświadczeniu wielu dzieci (przynajmniej tych nie całkiem stabletyzowanych) – są wyprawy na poziomki, pielenie ogródka, jazda pociągiem, spływ kajakowy. Pojawia się też tęsknota za rodzicami (którzy nawet w czasie letnich miesięcy pracują), kłótnie między rodzeństwem, bunt przeciwko deszczowej pogodzie.

Lektura godna polecenia zwłaszcza dla pięcio-, sześciolatków, niewymagających już, by na każdej stronie znajdowała się ilustracja.

Grażyna Bąkiewicz, Kosmiczni odkrywcy: Franio i jego babcia, Poznań 2013

A gdyby tak… wyruszyć z wnukiem w kosmos?

Oto fantastyczna opowieść o babci, która poddała się dziecięcej wyobraźni i wraz ze swym 4-letnim wnukiem Frankiem, wsiadła do rakiety w kształcie kota („napędzanej” mlekiem oczywiście) i wyruszyła naprzeciw nieznanemu. Dzięki temu zwiedzili najbardziej nieprawdopodobne planety (np. A12, C56, D78, E90), przeżyli groźne i zabawne przygody (m.in. z kosmiczną krową i piratami w roli głównej), a przede wszystkim – świetnie się bawili. „Relacja” z ich podróży to znakomita propozycja dla odważnych babć oraz spragnionych przygód wnucząt. Zapewnia niezapomniane wrażenia i dużą dawkę śmiechu. Stanowi też znakomitą pożywkę dla dziecięcej (i babcinej!) wyobraźni. Krótko mówiąc: idealna lektura dla przyszłych odkrywców!

Katarzyna Zachwatowicz-Jasieńska, Co babcia i dziadek śpiewali, kiedy byli mali, Kraków 2010

Książka dość niepozorna. Na tle błyszczących okładkami, prześcigających się jakością papieru oraz medialną promocją tytułów, wypada dość blado. Tymczasem – dla rozśpiewanych babć, dziadków i dzieci – to prawdziwa perełka.

Publikacja zawiera aż 62 znanych (bardziej, mniej lub tylko odrobinę) utworów, śpiewanych przez kolejne pokolenia. Niektóre piosenki rozweselają dzieci już od ponad 200 lat! Podobno nawet „najmłodsze” zamieszczone tu piosenki, powstały jeszcze przed II wojną światową. W książce znajdziemy ich słowa oraz nuty i chwyty gitarowe, a na dołączonych płytach – nagrania (w znakomitej wersji wokalnej i instrumentalnej). Cennym wzbogaceniem są komentarze, dotyczące powstania poszczególnych utworów.

Gorąco polecam – do śpiewania, słuchania, tańczenia, grania i wspólnej zabawy.

Raquel Diaz Reguera, Babcie od A do Z, Katowice 2018

Książki Raquel Diaz Reguera, stworzone z pomysłem i ogromną dawką poczucia humoru, mogą inspirować, odstresowywać, a nawet pocieszać w różnych okolicznościach. Zgodnie z sugestią wydawcy, są to książki idealne do wspólnego czytania przez Babcie/ Dziadków i wnuki. A zawsze warto dokładać starań, by tego wspólnego czasu było jak najwięcej! W dodatku – kto wie? – może taki tandem stworzy razem kolejne dzieło – np. Wnuczęta od A do Z?

Z pewnością warto skorzystać przy tym z bogactwa pomysłów autorki, która sportretowała aż trzydzieści typów dziadków i niemal tyle samo sylwetek babć. Całość doprawiła zabawnymi zestawieniami, prezentując np. kapcie Dziadków, ich nocne szafki, babcine kieszeniedomowych pupilów babć czy najpopularniejsze powiedzonka.

Może zainteresują Cię również:

Kilka książek o… zwierzętach

Oto nasz kolejny zestaw podpowiedzi prezentowych. Jeśli macie w domu młodego (albo nawet młodziutkiego) miłośnika zwierząt, warto rozważyć obdarowanie go którymś z poniższych upominków:  

0 komentarzy

Czy naukowcami zostają prymusi?

Chyba jednak znacznie większe szanse mają ci, których ciekawość świata przekracza szkolne programy i nie mieści się w sztywnych liniach zeszytów ćwiczeń. To im przede wszystkim chciałabym polecić pięć nietuzinkowych nowości.

0 komentarzy

Ale historia!

Niesztampowy nauczyciel, podróże w czasie, wiedza dostępna w małym palcu, niezwykłe moce, przygoda goniąca przygodę oraz oczywiście liczne ciekawostki i wstawki komiksowe – to elementy czyniące serię Ale historia… intrygującą i wciągającą nie tylko dla młodych pasjonatów historii. Nawet ci, którzy w szkole niekoniecznie mają z nią po drodze, z chęcią sięgają po dowcipne opowieściWięcej oAle historia![…]

0 komentarzy

Gang Spełniania Marzeń

Pewnie wiecie, że marzenia są bardzo ważne w życiu. Ich spełnianie wiąże się z poczuciem szczęścia. A co powiecie na tezę, że: „szczęśliwi pacjenci mają o wiele większe szanse na odzyskanie zdrowia”? Pewnego dnia Tom trafia do szpitala. Szybko orientuje się, że jego koledzy z sali coś kombinują. Nocami wymykają się z łóżek, by wędrowaćWięcej oGang Spełniania Marzeń[…]

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.