Gucio się…

Gucio się…


Zaczęło się tak:

  • Dzień dobry, czy są książki o jednorożcach?

W związku z zapotrzebowaniem, rozpoczęły się poszukiwania. Cel: wzbogacić biblioteczną ofertę o jednorożcowe publikacje. Marzenie: żeby były to publikacje z sensem, treścią, walorami merytorycznymi i graficznymi.

Udało się! Wysoko postawionej poprzeczce sprostał Gucio – unikatowy jednorożec, który w każdym tomiku swoich przygód poznaje barwy emocji. Bywa, że jest mu smutno (wtedy robi się niebieski niczym łza), bywa, że aż czerwienieje ze złości.

Zdarza mu się obrażać, szaleć, zazdrościć, nudzić się czy bać. Każde z uczuć wywołują inne zdarzenia, ale na wszystkie – na szczęście – udaje się znaleźć sposób. Dzięki temu pomimo przeżywania całej tęczy emocji, Gucio nikogo nie rani. Nie krzywdzi też siebie samego, bo na bieżąco uświadamia sobie swoje odczucia, a ewentualne trudności rozwiązuje za pomocą wizualizacji i ćwiczeń oddechowych.

Czy one zawsze działają?

Gwarancji stuprocentowej skuteczności nie otrzymamy nigdy. Jednak niezaprzeczalnie „sposoby Gucia” warto dodać do arsenału, do którego sięgamy w trudnych chwilach. Skierowana do dzieci prosta i konkretna instrukcja, wykształca w nich nawyki przydatne także w starszym wieku. Nazwanie swojej emocji, zaakceptowanie jej, wygospodarowanie czasu i przestrzeni, by się z nią zmierzyć, wizualizacja (np. smutek jako deszczowa chmura, złość jako burza, silnik z pomysłami jako przeganiacz nudy) oraz głębokie, spokojne oddychanie – wszystko to przynosi ulgę.

 

 

Dlatego warto zaprzyjaźnić dziecko z tęczowym Guciem, który pomoże mu (i nam samym) w świadomym przeżywaniu emocji.

 

 

Nic dziwnego, że odkąd Gucio zawitał do naszej biblioteki, właściwie bywa w niej tylko przelotnie – tak wielu ma sympatyków.

Tak poleca go czytelniczka Emilka:

 

Może zainteresują Cię również:

Ratownicy czasu

Czy można uratować czas?

0 komentarzy

A gdyby do Twojego domu zapukała Historia?

Otworzyłbyś?

0 komentarzy

Rodzinne szczęście 8+2

Szósty już z kolei tom przygód niesamowitej rodziny. Tym razem rodzice, ósemka dzieci i babcia wybierają się na wakacje do Danii. A ponieważ, jak zawsze, fundusze mają ograniczone, planują podróż na rowerach. Mały problem, że babcia nie umie jeździć, a Morten jest jeszcze za mały – szybko zostanie rozwiązany przez tatę, z pomocą nieocenionych przyjaciół.Więcej oRodzinne szczęście 8+2[…]

0 komentarzy

Gang Spełniania Marzeń

Pewnie wiecie, że marzenia są bardzo ważne w życiu. Ich spełnianie wiąże się z poczuciem szczęścia. A co powiecie na tezę, że: „szczęśliwi pacjenci mają o wiele większe szanse na odzyskanie zdrowia”? Pewnego dnia Tom trafia do szpitala. Szybko orientuje się, że jego koledzy z sali coś kombinują. Nocami wymykają się z łóżek, by wędrowaćWięcej oGang Spełniania Marzeń[…]

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.