Powroty i poszukiwania

Powroty i poszukiwania


Góry, doliny, morza i oceany, miasta, wsie, pustkowia… Co odkrywamy przemierzając odległe szlaki? Egzotyczne krajobrazy? Zaskakujące zwyczaje? Niezapomniane historie? Fascynujących ludzi?

To też.

Ale być może wyruszając daleko, przede wszystkim odkrywamy to, co cały czas było blisko. Tyle, że głęboko ukryte.

Każda nowość, każde zaskoczenie, jakiego doświadczamy, stanowi przyczynek do konfrontacji z sobą samym. Nasze zadziwienia wymagają reakcji wykraczającej poza bezpieczne schematy. Dlatego bywa, że nowe doznania stają się lustrami, w których po raz pierwszy widzimy swoje nie-powierzchowne, nie-wymodelowane przez wychowanie, odbicie.

Co zobaczymy, powracając na Zaginiony Kontynent?

To zależy. Po pierwsze: od tego, gdzie zatrzymamy się na dłużej. W ojczyźnie Deodlesa, kraju pegazów i zbyt wymagających rodziców? Czy pośród Obdarowanych? A może podziwiając obrazy małomównej Nadziei? Lub korzystając z lusterek Hasela?

Po drugie (i chyba istotniejsze) – duże znaczenie ma to, z jakim bagażem wyruszymy w tę podróż. Jakie myśli, uczucia, obrazy niesiemy na dnie swojego plecaka doświadczeń?

Kontynuacja “Pieśni Zaginionego Kontynentu” różni się od pierwszego zbioru opowieści. To nie jest już czysta eksploracja, ale raczej – poszukiwanie śladów i przyczyn traumy (doświadczonej zarówno przez mieszkańców Kontynentu, jak i samych podróżników – Ottę i Sebastiana). Może dlatego zebrane tu pieśni wydają się często niedokończone, stanowią wstęp do rozmyślań, rodzą dziesiątki pytań? Może dlatego tyle w nich wojen, porwań, tęsknoty za utraconymi oraz wymagających poświęceń i wyrzeczeń wypraw ratunkowych?

Ta podróż nie jest łatwa. Ale wypełnia ją nadzieja, którą jest cel wędrowania – “jasna ziemia”, gdzie “nie ma chorób, mozołu ni niebezpieczeństw”. Na wytrwałych podróżników gdzieś tam czeka przecież światło, spokój, matczyne ciepło i poczucie bezpieczeństwa.

Może zainteresują Cię również:

Czy słyszysz swoją pieśń?

Pieśń o dawnych bohaterach – to koniec czy początek historii? 

Jeden komentarz

Dla mocno czujących

Sarah Crossan posiada umiejętność, bez której trudno stworzyć przekonujących, bliskich czytelnikom bohaterów.

0 komentarzy

Orzechowa Czarownica

Opowieść o pięknej przyjaźni i pierwszej miłości. Historia o tym, że będąc innym trzeba znać swoją wartość – nawet jeśli grupa jej nie dostrzega. Wreszcie – opowiadanie fantastyczne o podróży w czasie. A wszystko to zawarła w swojej najnowszej powieści  Elisa Puricelli Guerra, która już wcześniej udowodniła, że potrafi świetnie trafić swoim pisarstwem do młodzieży.

0 komentarzy

O wstydzie, kłamstwie i inności

Oto nasze kolejne spotkanie z książkami nagrodzonymi w V Konkursie im. Astrid Lindgren. Tym razem tytuły przeznaczone dla czytelników w wieku od 10 do 14 lat.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.